Akne lekelerinin nedenleri

Özellikle ergenlik döneminde her insanın sinirlerini bozan ve özellikle yüz gibi estetik görünümün en önemli olduğu bölgede yaygın olarak çıkan akneler, ergenlik çağının sona ermesi ile büyük oranda azalır. Ancak aknelerin sayısındaki bu azalma çoğu insana akne lekeleri olarak bazı miraslar bırakarak gerçekleşmektedir. Aknelerin cilt yüzeyinde oluşturduğu lekeler, zaman içerisinde kalıcı hale gelerek dış görünüm üzerinde muazzam derece olumsuz etkiler oluşturmaktadır.

Akne tedavisi gerektirecek kadar belirgin olan akne lekelerinin oluşmasında, birden fazla etken vardır. Bu etkenlerden en önemlisi; kişinin genetik yapısı gereği cildinin yapısının akne oluşumuna ve akne lekelerine yatkın olmasıdır. Diğer bir neden ise kişinin cildinde çok şiddetli ve 1 cm’den daha derinliğe etki eden akneler çıkmasıdır. Bu tür akneler iyileştikten sonra dahi cilt yüzeyinde lekeler kalmasına neden olabilmektedir. Bazı durumlarda ise akneler çok küçük olmasına rağmen sürekli aynı bölgede üst üste çıktığında da, akne lekeleri oluşmasına neden olabilmektedir.

Ancak bilindiği üzere akne lekelerinin oluşmasının en büyük nedeni; aknelerin sıkılmasıdır. Ergenlik döneminde yüz civarında oluşan aknelerin daha çabuk iyileşmesini sağlamak için sıkılması, akne lekeleri oluşmasının bir numaralı nedenidir. Ayrıca aknelerin içerisindeki iltihabın sıkılarak dışarıya çıkartılması, aknenin daha çabuk iyileşmesini sağlamamaktadır. İnsanlar akneyi sıktığında içerisindeki tüm iltihabın dışarı çıktığını düşünse de, akne içerisinde de bir patlama işlemi gerçekleştiğinden habersizdir.

Derinin dış yüzeyinde meydana gelen sıkılma işlemi, cildin alt tabakasındaki iltihabında patlamasına neden olur. Cildin içerisindeki iltihabın üstten gelen basınç nedeni ile çıkabilecek bir yeri olmadığından, bu iltihabın tamamı cilt dokusunun arasına yayılır. Kişi akne iltihabının tamamını dışarı çıkarttığını düşünse de, iltihabın içeride kalan kısmı çoktan cilt tabakalarının arasına yayılmıştır ve ilerleyen zaman içerisinde de orada kalmaya devam edecektir.

Cilt tabakaları arasında kalan iltihaplar zamanla buradaki dokuya zarar vererek, cilt yüzeyinden görünen akne lekelerinin oluşmasına neden olur. Akne lekelerinin sıkılmaya bağlı olarak oluşmasının bir diğer nedeni de; kişini akneyi sıkmak için uyguladığı basınçla, deri yüzeyinde bulunan gözeneklerin yapısına zarar vermesidir. Cilt üzerinde bulunan gözenekler sıkılma işlemi esnasında zarar görerek esner ve zaman içerisinde bu esneme genişleyerek akne lekelerinin kalıcı hale gelmesine neden olur.