Bebekler neden ağlar?

aglayan bebekDünyaya ağlayarak gelen bebekler, hayatlarının ilk aylarını da sıklıkla ağlayarak geçirmektedirler. Özellikle ilk kez anne ve baba olmuş çiftler bebeklerinin ağlaması karşısında yoğun endişe yaşarlar. Susturma yolunu da bir denemede bulamamış iseler ağlayan bebekleri onların yoğun çaresizliklerine dönüşür.

Bebekler bazen bir nedenden ötürü, örneğin acıktığında, altını ıslattığında, gaz sancısı acı verdiğinde, hastalandıklarında, ağlayarak anne ve babayı haberdar ederler. Ancak, maalesef ki bebekler çoğu zaman da nedensiz ağlarlar. İki haftalık kadar olmuş bebekler anne ve babalarının ilgisini çekmenin yolunu ağlamada bulmaya başlarlar.

“Hipertonik bebek” adı verilen bebekler vardır ki, bu bebekler hayatlarının ilk günlerinde yoğun gerginlik yaşarlar. En küçük sesten, en küçük hareketten yoğun endişe yaşayarak sürekli ağlarlar. Bu tarz bir bebeğiniz varsa, onu sakinleştirmek için, güven hissini yoğun şekilde yaşaması için onu sakin bir ortamda, güvenli bir şekilde dinlendirmeniz önemlidir. Anne ve bebeğin ten teması çok önemlidir. Bu ten teması ile güven hissini yaşayan bebeğiniz rahatlayacaktır. Onu bu ten temasına ilk günlerden itibaren alıştırın, kokunuz ile huzur bulmasını sağlayın.

Annelik, doğuştan gelen dürtülerin, sebebi açıklanamaz doğal yeteneklerin etkisi ile kısa bir bocalama döneminden sonra bebeklerinin ne zaman ne için ağladığını anlama konusunda kişiyi uzman yapar. Bu nedenle, annelerin ağlayan bebekleri konusunda panik ve endişe yaşamaları yersizdir. Bebekler ağlar. Bebeklerin ağlaması normaldir. Ancak, ağlama nedenini bulup çözmek, çözemiyorsak ve ağlama dışında hastalığa dair semptomlar varsa hastaneye gitmek önemlidir.

Bebekleri ağlarken kendisi de ağlayan anneler, hatta bazen babalar görürüz. Bu durumun nedeni bebeklerinin ağlaması karşısında yaşadıkları yoğun çaresizlik hissidir. Halbuki çaresiz hissetmemek gerekmektedir. Soğukkanlı olup, bebeğin ağlama nedeni üzerinde durulmalıdır. Bir alarm olarak mı algılanmalı yoksa rutin bir refleks mi olarak kabul edilmeli bunu netleştirmek gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki bebekler ağlayarak büyürler. Süre içinde normal bir ağlama ile hastalık nedeni ile ağlama ya da önemli bir sorun nedeni ile ağlama ayrımını anneler otomatik olarak yapmaya başlayacaklardır. Sakin olup, hem bebeğinize, hem de kendinize zaman tanıyın!