Başak ve balık uyumu

Balık burcundan birisiyle ciddi manada bir ilişki yaşayacak tüm başakların kendini ciddi anlamda zor günlere hazırlamasında yarar vardır. Yaradılıştan gelen özellikler açısından incelendiğinde birbiri ile taban tabana zıt olan başak ve balıklar, sosyal davranış alışkanlıkları ve kültürel benzerliklerle dahi bu karşıtlığı aşmakta zorlanabilir. Aynı kültürde yetişmiş ve sosyal açıdan benzer konumlarda yer alan başak ve balıklar dahi söz konusu ilişki olduğunda gemiyi yürütmekte zorluk çekebilir. Zodyak Kuşağı’nda dahi tam karşılıklı konumlanan başak ve balıklar, konumlamada dahi birbirine 180 derece zıttır.

Ender olsa dahi birbiri ile uyumlu başak ve balık burçları olduğu söylenebilir ve bu burçlar tüm bilinenleri haksız çıkarır şekilde uzun süreli bir ilişkiyi büyük keyifle yürütebilir. Ancak belirtildiği üzere bu tür ilişkiler gerçek anlamda oldukça nadirdir. Balık burcu zaten kendi içinde karmaşık ve bazen kendisi dahi ne düşündüğü bilmez bir halde yaşarken, hayatı onunla birlikte yaşayan bir başak burcunun bu durumu anlaması neredeyse imkansızdır. Başak burçları hayata çok daha rasyonel bir şekilde yaklaşırken, bohem tutumuyla ünlü balıkların hayat görüşü çok daha soyuttur.

Zekaya önem veren başak tarih boyunca adını duyurmuş birçok bilim insanının burcu olarak bilinse de, balık burçları herhalde bu konuda kendini en iyi gizleyen burçların başında yer alır. Genellikle başak ile balıkların uyumsuzluğunun nedeni başak burcunun aradığı zeka parıltısını balıklarda görmemesi olsa da, aslında balık burçları ne kadar zeki olursa olsun bu özelliklerini çevresiyle paylaşmak istememektedir. Çoğu balık etrafındaki hayrete düşürecek bir zekaya sahip olsa bile içlerinde bu özelliklerini göstermek için herhangi bir arzu bulunmaz ve bu durum hayatın odağına da başarı, kariyer ya da para gibi materyal unsurları yerleştirmemelerine neden olur. Başak burcu gibi başarıya aç bir burç için tamamen irrasyonel olan balıkların bu hayat görüşü, ilişkinin de sağlam bir temele oturamamasına sebep olur.

Aslında balık burçlarının romantik yapısı içten içe başakları etkilese de, gelecek kaygısı ya da hayatta düzen arayışı gibi konular üzerinde fazla duran başaklar ilişkiye “mantıksal açıdan” yaklaşır ve balık ile bir gelecek görmez. İlişki ile “mantık” kelimesinin yan yana gelmesine dahi herhangi bir anlam vermeyen balıklar ise, ilişkilerin tamamen duygusal bağlarla oluştuğunu ve söz konusu “hisler” olduğunda zaten konuya mantığın dahil olamayacağını düşünür. Hayatı algılayış biçimini belki de bir ömür boyu kendisi dahi anlayamayacak olan balıkların kendi içinde yaşadığı iniş çıkışlar, başak burcu için anlaşılmaz ve katlanılmaz bir hal alacaktır. İlişkide başak sürekli olarak balığın hayata tutunması için tavsiyelerde bulunurken, balıkta tam aksine başağın daha fazla duygularına önem vermesini ve hayallerinin peşinde koşmasını isteyecektir.

Rahnansaika