Altın Portakal Ödülleri

Ülkemizde düzenlenen en önemli sinema ödülleri olarak bilinen ve düzenlenmeye 1964 yılından başlanarak günümüzde bir gelenek halini alan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Antalya Kültür ve Sanat Vakfı tarafından her yıl düzenlenen ve birçok film ile sinemacının bir araya geldiği bir organizasyondur. Altın Portakal Ödülleri’nin temeli, 1950’lerden itibaren tarihi Aspendos Tiyatrosu’nda düzenlenen farklı organizasyonlarla atılmıştır. 1950’lerin başından itibaren Aspendos Tiyatrosu‘nda yapılan konser, tiyatro ve farklı organizasyonlara Antalya halkı beklenenin de üzerinden bir ilgi gösterince, organizasyonun kapsamı geliştirilerek günümüzün Altın Portakal Ödülleri’ne dönüşmüştür.

1960’lı yıllara geçilmesiyle birlikte her yıl düzenli olarak yapılan bir festival havasına bürünen bu organizasyon, 1963 yılında Avni Tolunay’ın Antalya Belediyesi Başkanı olmasının hemen ardından sinema kapsamında düzenlenen bir festivale dönüşmüştür. İlki 1964 yılında düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne ilginin büyük olacağı düşünülse de, ülkenin dört bir yanından binlerce insan yine de organizatörleri şaşırtacak şekilde büyük bir ilgi göstermiş ve bunun da sonucu olarak festivalin misyonu Türk sinemasını maddi manevi desteklemek olmuştur.

1978 yılına kadar sinema sanatında başarılı olan Akdeniz coğrafyasının isimlerine ödüller dağıtan Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu yıldan itibaren bünyesine plastik sanatları da dahil ederek “uluslararası” bir kimlik kazanmıştır. 1995 yılına gelindiğinde Antalya Belediyesi tarafından yapılan girişimlerle kurulan ve sonrasında Antalya Kültür ve Sanat Vakfı adına alan kuruluş, Altın Portakal Ödülleri’nin resmi organizatörü olmuştur. Günümüzde ülke çapında olduğu kadar uluslararası alanlarda da birçok ödül dağıtan festival, dünyanın her yerinden yüzlerce filmi de tüm sinemaseverlerle buluşturmaktadır.

Bölgesel Film Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması haricinde Asya ve Avrupa sinemasının seçkin örneklerinin de gösterildiği Altın Portakal Film Festivali’nde, uluslararası pek çok film, kısa film ve belgesele yer verilmeye de devam edilmektedir. Her zaman merak edilen Altın Portakal Ödülleri Jürisi, yedisi profesyonel toplam 9 kişiden oluşmaktadır. Şuan itibarıyla; En İyi Müzik, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dallarında para ödülü veren Altın Portakal Ödülleri, diğer dallarda da birincilere “Venüs Heykelciği” vermektedir.