Alışveriş hastalığı

Alışveriş hastalığı yada bağımlılığı nedir? Alışveriş bağımlısı kimdir?

Alışveriş Bağımlısı sürekli bir şeyler alan kişi olarak tanımlanabilmekte, ayrıca miktar olarak ne kadar aldığına bakılarak da karar verilebilmektedir. Ama en önemli kriterlerden biri, kişinin ihtiyacı olmadığı halde ve aldığı ürünleri kullanmadığı halde, genellikle daha da önemlisi alışveriş yaptıktan sonra rahatlama gevşeme durumu kişinin alışveriş bağımlısı tanısı konulmasında bizim için bir kriterdir.

Herkesin rahatlama için kullandığı çeşitli yollar vardır, kişi rahatlama amaçlı alışveriş yaptığını belirtiyorsa bu da bizim alışveriş bağımlısı riskini taşıyan kişi olarak tanımlamamızı sağlayan kriterlerden biridir.


Alışveriş bağımlılığının tedavi edilmesi

Bağımlılığın temel ilkeleri, alışveriş bağımlılığının tedavisi içinde geçerlidir. Farkındalık, karar verme, eyleme geçirme, idame ettirme bununla ilgili arada kaymalar olduğunda yeniden öğrenme süreci olarak ele alıp bunun üzerinden devam etmek mümkündür.

Sosyal beceriler kazandırmak bu alanda en önemli faktörlerden biridir. Nedir bu sosyal beceriler kişi sıkıntılarını anlatmakta zorlanıyor olabilir, çatışmaya girmekte olabilir, bu tür sosyal becerilerindeki eksiklikler fark edilip bunları geliştirme yönünde bireyle çalıştığınız zaman çatışma yaşadığında, üzüntüsünü dile getirip, yapılmasını istemediği şeyleri aktarabilmeyi öğrendiği için alışveriş yönüne kayması geçecektir. Tabii ki bu bir anda gerçekleşecek bir durum değildir.

Alışverişle ilgili alışkanlıkları değiştirip sadece ihtiyacı olan şeyleri alıp ihtiyacı olmayan şeyleri herhangi şekilde almamak üzerine çalışma yapmak mümkündür.