Ali Fuat Başgil’den tavsiyeler!

Hayatı büyük bir deryayı ihya edecek kadar ilimle muttasıf olan Ali Fuat Başgil’in gençlere yapmış olduğu tavsiyeleri sizin için derledim. Bu tavsiyeler, başarılı ve çalışkan olmak için yolunuzu aydınlatacak kandil niteliğinde. Tavsiyeleri tutarsanız ve hayatınızın bir alışkanlığı haline getirirseniz, bir Başgil’de siz olabilirsiniz.indir

Tavsiyeler…

Çalışmak için doğru zamanı arama: Çalışmak için doğru zamanı beklemek, o zamanın hiç gelmeyeceğini anlamamak demektir. Her zamanı çalışmak için uygun bilmeliyiz. Tam tersi bir durum söz konusu olursa, bilin ki o vakit asla gelmeyecek, sizlerde asla üretken olamayacaksınız.

Çalışmak için müsait bir konum arama:  Çalışmanın hem yeri hem de zamanı yoktur. Her yerde ilimin peşinden koşulabilir. Bunun için nerede ne şekilde olursan ol, çalışmak için bahaneler üret. Çalışmamak için değil.

İşleri erteleme hastalığından kurtul: Bir işi vaktinde yapmaya azim etmek gerekir. Eğer bugün yapacaklarımızı tembelliğe vurarak yarına aksatırsak, emin olun ki iş yükümüz artacaktır. Her günün iş yükü farklıdır. Bu nedenle gün içerisinde yapmanız gereken işleri asla yarına ertelemeyin. Yarın yaparız diyenlerin helak olduğunu asla unutmayın.

Bir vakte bir iş sığdır: Bulunduğun vakit içerisinde sadece bir işle uğraş. Bu şekilde gücün ve kuvvetin tek bir iş üzerinde yoğunlaşır ve işten daha çok verim alabilirsin. Ama bir vakte birden fazla işi sığdırmaya kalkarsan, zayıf düşersin. İşler de doğru ve sağlam olmaz.

Bir işe başladın mı onu bitir: Bir işe başladığında o işin bitmesini sağlayacaksın. Başka işlere geçmeyeceksin. O işi yarım bırakman yükünün artmasına, motivasyonunun zedelenmesine sebep olur.

İşlerini projelendir: Bir işe başlayacağın zaman aklında bu işin projelendir. Nasıl yapman gerektiğini düşün. Nasıl başlaman ve bitirmen gerektiğini belirle. Elinde olanların işi bitirmek için yeterli olup, olmadığını anla.