Akrep ve kova uyumu

Birbiriyle arkadaş olarak dahi geçinmekte sorun yaşayan akrep ve kovaların duygusal bir ilişkiye başlaması, her an patlama tehlikesi olan iki yanıcı sıvının bir araya gelmesi gibidir. Öfke kontrolünün büyük önem kazandığı ve kilit sözcüğün “sabır” olduğu akrep ve kova ilişkilerinde uyumdan söz etmek pek de kolay değildir. Hayata dair her zaman katı kuralları olan akrepler için kovalar, boş hayallerin peşinde koşan ve sorumluluk almaktan kaçan maceracı tiplerdir. Belki de özgürlüğüne en düşkün burç olan kovaların kendine zaman ayırmak istemesi ve sosyal hayatıyla ilgili hesap vermek gibi bir durumu dahi kabullenememesi, akreplerin kısa süre içinde kıskançlık krizlerine girmesine neden olacaktır.

Akreplerin otorite düşkünü özelliği kovaların üzerinde pek işe yaramaz. İlişkide kontrolün her zaman kendisinde olmasını isteyen akrepler birlikte oldukları kova üzerinde otorite kurmaya çalışarak, aslında ilişkinin kaçınılmaz sona gidişini biraz daha hızlandırmaktadır. Çünkü kovalar hayatlarında “belki” paradan ve başarıdan vazgeçebilirler ancak özgürlüklerinin kısıtlanmasını ve diledikleri gibi yaşayamamayı asla kabullenemezler. Kovaların sosyal aktivitelerdeki hızına ayak uydurma konusunda sıkıntı yaşamayan akrepler, yalnızca kovaların çok rahat olmasından şikayet ederler. Karşı cins üzerinde her zaman etkili olduğunu bilen kovalar ikili ilişkilerde kendilerine çok güvenir ve yeni insanlarla tanışma konusunda oldukça heveslidir. Ancak bu durum akreplerin kabullenemeyeceği ve kıskançlık sebebiyle agresif hale gelebileceği bir durumdur.

Kovalar hayata dair gerçek anlamda “hümanist” bir bakış açısına sahiptir. Akrep burçları karşısındaki insanın bu insancıl yanından ilk zamanlarda çok fazla etkilense de, ilişkinin derinleşmesi ile birlikte kovaların çok fazla insan düşkünü olduğunu ve hayata dair birçok önemli noktayı kaçırdıklarını düşünmeye başlar. Kaliteli bir hayata sahip olmak için iş hayatında oldukça hırslı bir şekilde çalışan akrepler, disiplinli çalışma tempolarında yanlarında kovaları da görmek ister. Ancak birlikte olduğu insanın destek beklediğini bilse dahi kovalar bu tür maddi çıkarlar uğrunda yoğun çalışma temposuna girilmesine mana veremezler. Kovalar için gelecekte iyi bir yaşama sahip olmak için “bugünden” vazgeçmek mantıksızca bir düşüncedir.

Akrepler iş hayatlarında ve sosyal ilişkilerinde dışarıdan sert bir görünüme sahip olabilir ancak bu durum aşk hayatında 180 derece terstir. Birlikteliklerinde oldukça tutkulu olan akrepler, kova burçlarının ilişki kavramını daha farklı algılaması sebebiyle bu konuda da hayal kırıklığı yaşayabilir. Kova burçları birlikte olduğu insanı çok sevse dahi bazı zamanlar “başını alıp gitmek” isteyebilir. Akrepler bu tür durumlarda aldatıldığını düşünmemeli ve kovaların sadece kendine zaman ayırmak istediğini bilmelidir. Ancak her iki burcun da bu kadar fazla anlayışlı olması ve bazen de taviz vermesi çok kolay olmayacaktır.