Yaban mersini nedir? Faydaları nelerdir?

Yaban mersini üzüm ailesinden ılıman iklim kuşağına ait bir meyve türü. Orman meyvesi de denilmekte. Orman meyvesi olarak adlandırılmasının sebebi, yüksek rakımlı ormanlarda yetişmesi. Ülkemizde Artvin, Rize gibi yüksek yerlerde yetiştirilmekte. yaban mersini 2Ticareti yapılmakta. Bu meyvenin pek çok faydaları var. Bu faydaları aşağıya yazarak, şifa bulmayı diliyoruz.

  1. Kan şekerini düzenler: Metabolik sendrom veya Tip2 gibi rahatsızlıklar, vücutta düzensiz şeker salgılanmasına sebep olur. Bu duruma ait doktorların verdiği diyet programı var. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda, yaban mersini tüketen hastalarda daha düzenli şeker salgılanması hali tespit edilmiş.
  2. İdrar kanallarını temizler: İdrar yolları enfeksiyonuna neden olan COLİ adındaki bakteri. Bu bakteri idrar kanallarına yapışarak orada kalır. Yaban mersininin bu bakteriyi temizlediği görülmüştür.
  3. Görme direncini arttırır: İçerdiği antosiyan sayesinde yaban mersini, görmeye karşı iktidar sahibi kişiyi yapar. Görmede sıkıntı yaşayanlar veya gözlerinde ağrı olanların yemesi tavsiye edilen meyvedir.
  4. Zihni kuvvetlendirici yapıya sahip: A, B, C, vitaminleri magnezyum, selenyum, bakır, çinko besin öğeleri bakımından zengin olan yaban mersini, beyin için önemli bir meyvedir. Zihni kuvvetlendirir ve unutkanlığı giderir. Unutma hastalığı olanlar için tercih edilmesi gereken bir meyve türü.
  5. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu: Lif oranının yoğun olduğu yaban mersininde, antioksidan zengin miktarlarda bulunur. Bu nedenle özellikle LDL kolesterol seviyesini düzenleyici yapıya sahip. Kalp ve damar hastalarının kullanması tavsiye edilir.
  6. Sindirim sistemini düzenler: Bakır ve Fruktoz gibi içeriğe sahip olması, yaban mersininin sindirimi sistemini hızlandırıcı bir yapıya sahip olmasını sağlamış. Ayrıca lif içeriği sayesinde kabızlık problemi olanlarında tercih edeceği şifa bir meyve.
  7. Kansere karşı koruma: C vitamininin bolca bulunduğu meyve, rahim kanseri, akciğer kanseri gibi rahatsızlıklardan insanları korur. Pterostilben, ellagic asit içeriği sayesinde ölümcül kanser hastalıklarından korunmaya vesile bir meyve.
  8. Organik antidepresan meyve: Strese karşı korunmak isteyenlerin doğal tüketebileceği meyve, sakinleştirici bir yapıya sahip. Alımı yapılırken dikkat edilecek husus rengi. Rengi ne kadar koyu olursa, içeriği o kadar sağlam olur.