Woodstock Festivali

Müzik dünyasının en çok bilinen festivallerinden olan Woodstock, 1960’larda Amerikan toplumunda giderek yükselen bir akım olan barış hareketinin zirve yaptığı organizasyondur. 1969 yılında Michael Lang organizatörlüğünde ilk defa düzenlenen Woodstock Festivali, etkileri Amerikan toplumu üzerinde büyük olmuş ve günümüzde dahi yeni neslin esinlenmesini sağlamıştır. Daha sonraki dönemde 1994 ve 1999 yıllarında birer defa daha düzenlenen Woodstock Festivali ünü nedeniyle dünyanın dört bir yanından ziyaretçilere ev sahipliği etmiştir.

1969 yılında düzenlenen ilk Woodstock Festivali; 15, 16 ve 17 Ağustos tarihlerini kapsayan üç günlük bir organizasyondu. Tim Hardin, Country Joe Mc Donalds, Joan Baez, Arlo Guthrie, Janis Joplin, The Who, Joe Cocker, Ten Years After  ve “Jimi Hendrix” gibi isimlerin yer aldığı organizasyonda tüm davetliler müziğin sonuna kadar keyfine vardı. Tüm bu isimlerin haricinde daha birçok sanatçıya ev sahipliği yapan Woodstock Festivali, müzikal anlamda olduğu kadar sosyal ve siyasal anlamda da Amerikan tarihine derin etkilerde bulunmuştur.

Özgürlüğün ve barış içinde yaşamın simgesi olarak gösterilen Woodstock Festivali, 1969 yılında katılanları büyülemişti. 1969 yılındaki ilk Woodstock Festivali’ne katılan birçok insan, yaşadıkları bu üç günü “gerçeküstü gerçek” olarak nitelendirmiştir. O dönemde özgürlüğün diğer adı olan Woodstock, savaş karşıtı “yarım milyon insanın” mevcut düzeni en ağır şekilde eleştirmesiydi. Biletlerin 300 dolara satıldığı Woodstock Festivali’ne insanlar o kadar büyük ilgi gösterdi ki, festival organizatörü dışarıda kalan tam 300 bin insanı biletsiz olarak festival alanına aldı. Birçok ünlü ismin yer aldığı festival insanlar için neredeyse güzel müzik dışında hiçbir şeyin olmadığı üç gün manasına geliyordu.

Woodstock Festivali’ne katılan insanlar yıllar sonra o günlere döndüklerinde, sayısı yarım milyona yaklaşan festival ziyaretçisi için tuvalet olmadığı ve suyun dahi yeterli miktarda bulunamadığını söylüyor. Tüm bu aksiliklere ve imkansızlıklara rağmen güzel müziğin keyfini çıkartmayı bilen insanlar için 1969 yılında düzenlenen Woodstock Festivali, hayatları boyunca unutamayacakları bir anı haline dönüşmüştür.