Türkiye’de e-ticaret nerede?

Arkadaşlar geçenlerde katıldığım e-ticaretle alakalı bir konferanstan derlediklerimi sizlere anlatmak istiyorum. Biliyorsunuz ki e-ticaret herkesin yapmak isteyip de, yapmaya çekindiği bir girişimcilik örneği. Özellikle genç girişimciler bu ekonomi ağında yerlerini e-ticaretalmak istiyorlar. Yeni neslin dijital bir ortamda yetişmesi, bu sektörü cazibeli kılıyor. Sadece yeni neslin dijital bir nesil olması, e-ticareti avantajlı kılan sebeplerden değil. Türkiye’de giderek büyüyen bir sektör olması, e-ticarete atılmak için yeterli bir sebep. Ama düşünüldüğü zaman zor bir girişim örneği. Çünkü rakiplerin arasından sıyrılmak çok zor. 50 bin lira yatırımla kurulan bir sanal mağaza, kısa zaman sonra -2 sene gibi- rekabete dayanamayarak batma ihtimali yüzde 90. Yani 50 bin maliyetle kurulan bir sanal mağaza girişimin başarılı olma imkanı yüzde 10 gibi düşük bir rakam.

Neden e-ticaret?

  1. Türkiye’de e-ticaretin büyüme hızı yüzde 38. 2003’den 2013’ kadar her yıl yüzde 38 büyüme gerçekleşmiş. Bu rakamın ne anlama geldiğini daha iyi anlamak için dünya e-ticaret büyüme ortalamasını bilmek yeterli. Dünya ortalaması yüzde 18. Düşünüldüğü zaman Türkiye’de sanal ticaret çok hızlı gelişiyor.
  2. E-ticaretin 2013 cirosu 50 milyar. Net olarak kazanılan kar 20 milyar. Bu karın büyük olan pastasını belli başlı marka olmuş sanal mağazalar götürse de, diğer büyük pasta 50 bin sanal mağazaya bölüştürülüyor.
  3. Türkiye’de hızla büyüyen sanal ticaret, buna rağmen hala emekleme aşamasında. Türkiye’de toplam ticaret düşünüldüğünde sadece yüzde 1,2’sini e-ticaret kapsıyor. Diğer ülkelerde bu oran daha fazla. Mesela Amerika’da toplam ticaret içerisinde e-ticaretin yeri yüzde 18. ( Amerika için bu oran çok büyük. En iyi ticaret hacmine sahip ülke olarak düşünülmeli.)
  4. Uzmanların Türkiye’de yüzde 1,2’lik e-ticaret hacminin kısa zamanda yükseleceğini söylüyorlar. Bu hızlı büyüme, dışarıdan pek çok yatırımcının ülkeye gelmesini sağlıyor. Sanal ticaret düşünen kimselerin ellerini çabuk tutmaları, pastadan paylarına düşen payın her geçen zaman büyümesi anlamına geliyor.