Sunum teknikleri

Birçok insan için stresli ve heyecanlı bir süreç olan toplum önünde sunum yapma, oldukça kapsamlı ve üzerine çalışılması gereken bir alandır. İnsanlar bebeklik döneminden başlayarak konuşmayı öğrense de, toplum önün etkili ve akıcı konuşma yapabilmek yine de her insanın yapabildiği çok basit bir şey değildir. Ses ve nefes egzersizlerinden diksiyon hakimiyetine, beden dilinin etkili kullanımından akıcı konuşabilme becerisine kadar birçok konuyu içinde barındıran sunum teknikleri, kişinin kapsamlı alanlarda bilgisinin ve hakimiyetinin olmasını gerektirir.

İnsanlar birbirleri ile iletişim kurmak için konuşurken kelimeleri kullansa da, yapılan tüm bilimsel araştırmalar iletişimde kelimelerden çok beden dilinin etkili olduğu göstermiştir. El kol hareketlerinden mimiklere kadar birçok farklı vücut bölümünün hareketlerini kapsayan beden dili, iletişimde muazzam derece önemi olan bir konudur. Sessiz bir ortamda dahi olsanız yalnızca karşınızda konuşan bir insanın hareketlerine bakarak endişeli ya da neşeli olduğunu anlayabilirsiniz. İnsanların hisleri ve içerisinde bulundukları durumu gösteren beden dili, iletişim kurmada sanılandan çok daha etkilidir.

Nefes egzersizleri ile etkili konuşma arasında ilk bakışta bir anlam bağı yokmuş gibi görünse de, sonuç olarak konuşmak fiziksel bir aktivitedir. İnsanlar konuşurken vücutlarında birçok farklı sistem çalışarak, kasların uzun süreli hareketleri sonucunda seslerin oluşması sağlanır. Birkaç dakikalık konuşmalarda vücutta herhangi bir aksaklık hissedilmezken, toplum önünde uzun süreli konuşmalar doğru nefes tekniklerini kullanmayanlar için oldukça çileli bir sürece dahi dönüşebilir. Diyaframın etkili kullanılması ile tüm konuşma boyunca ses tonuna hakim olmak mümkün olurken, çok daha etkili bir konuşma yapılması da sağlanabilir.

Diksiyon hakimiyeti de dinleyicilerin kişinin anlatımına ilgi göstermesinde büyük oranda etkilidir. Anlatılmak istenilenlerin anlaşılmasını ve herkese hitap edebilmesini sağlayan diksiyon, ayrıca kişinin bilgi birikimine de daha fazla ilgi gösterilmesini sağlar. Sunum tekniklerinin de oldukça geniş yer kapladığı etkili konuşma teknikleri, birçok parçanın bir araya gelmesiyle etkili hale gelmektedir. Konuşmacının insanlara vermek istediği mesajın doğru sunum teknikleri kullanılarak oluşturulması, dinleyicilerin hem konuşma süresi boyunca ilgi odağının konuşmacı olmasını hem de konuşmadan alınması istenen mesajların doğru adrese gönderilmesini sağlayacaktır.