Su içmenin cilde faydaları

Cildiniz vücudunuzun dış etkiler ile ilk karşılaştığı bir nevi savunma kalkanıdır. Ayrıca cildiniz vücudunuzdaki en geniş organınız olmakla birlikte, çok daha fazla bakımı ve özeni hak etmektedir. Özellikle kadınların oldukça düştün oldukları cilt bakım ürünleri, cildin daha güzel ve genç bir görünüme sahip olmasına yardımcı olmayı vaat ediyor ancak cildinizin güzel olması için öncelikle sağlıklı olması gerekir. Sağlıklı bir organ işlevlerini daha düzgün bir biçimde yürütür ve cildinizin de vücudunuzu dış dünyadan koruyan bir organ olduğunu düşünürseniz, genç ve güzel bir cilde sahip olabilmeniz için öncelikle sağlıklı olmanız gerekir.

Kullanılan birçok farklı cilt bakım ürünleri, cildinizin gerçekten de daha güzel görünmesine yarar sağlıyor “olabilir“. Ancak yapısı itibarıyla cildinizin ilk ihtiyacı olan madde sudur. Yeterince nemli olmayan kuru ciltler, çalışma işlevini düzgün bir şekilde yerine getiremez ve cilt sorunlarına neden olur. Bakımsız olarak tabir edilen ciltler aslında “sağlıksız ve yeterince neme sahip olmayan” ciltlerdir. İnsan vücudunun neredeyse %80’inin sudan oluştuğu düşünülürse, her insanın güzellikten önce sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için su içmesi gerekmektedir. Dengeli beslenme ve sıcak soğuk hassasiyetine dikkat etmek kadar her gün en az 2 litre su içmeye özen göstermeniz gerekir. Cilt bakımı olarak uygulayacağınız en yararlı bakım, cildinizin en çok ihtiyaç duyduğu madde olan suyu ona vermektir.

Cildinizi sadece aynanın karşısına geçtiğinizde karşılaştığınız kırışıklıklar ya da sivilceler olduğu zaman değil, her zaman düşünmeniz gerekir. İnsan vücudunun en önemli organlarından biri olan cilt, yeterli oranda neme sahip olmadığı zaman görüntüsünde de bozulmalar görülmektedir. Cildinizin çalışmasını sağlayan ve tıp dilinde “Epidermis Tabakası” olarak adlandırılan cilt dokunuz, sağlıklı bir şekilde kalabilmesi için neme ihtiyaç duymaktadır. Cilt oluşumunun %25’ini oluşturan Epidermis Tabakası, ihtiyacı olan suyu almadığında cilt yüzeyinde çatlamalar meydana gelir. İnsanların yaşlılık kırışıklıkları olarak nitelendikleri cilt çatlakları, aslında geçen yıllar ile nem kaybettiği için işlevi bozulan Epidermis Tabakası’nın cilt yüzeyinde oluşturduğu etkilerdir. Cildin sağlıklı kalabilmesi için üzerinde bulunan gözeneklerin nefes alması gerekir ve bu da yeterli oranda vücuda alınan su ile gerçekleşmektedir. Cildinizin ihtiyacı olan suyu vücudunuza almayarak, bir nevi cildinizin içeriden boğulmasına sebep olursunuz.

Cilt bakım ürünlerini almak için bir servet ve bu ürünleri kullanmak için uzun saatler harcamak yerine, sadece her gün en az 2 litre su içerek sağlıklı ve genç görünen bir cilde sahip olabilirsiniz.