Spartalı Leonidas

16 Mart 2007 tarihinde vizyona giren ve dünya çapında olduğu gibi ülkemizde de büyük ilgi gören “300 Spartalı” filmine esin kaynağı olan Sparta Kralı Leonidas, tarih perdesinde cesareti ve savaşçı ruhu ile yer almış bir karakterdir. 2. Anaxandridas’ın oğullarından biri olan 1. Leonidas, Agiad ailesinin 17. kuşak veliahtlarındandır. M.Ö. 480 tarihinde Pers ordusunu karşılamak için beraberindeki 300 askerle birlikte Termofil Geçidi’ne giden Kral Leonidas, kendisinin ve tüm Spartalıların efsaneleşmesine neden olacak bir savaşın baş rol kahramanı olmuştur. Serhas’ın komuta ettiği ünlü Pers ordusu yalnızca 300 kişiden oluşan bir asker grubuyla Termofil Geçidi’ni savunan Pers askerleriyle günler boyunca savaşmış ve bu savaş tarihe bir efsane olarak geçmiştir. 1998 yılında Frank Miller tarafından “300” ismiyle yayımlanan çizgi roman Spartalıların kahramanlığının popüler kültürde bir defa daha hatırlanmasını sağlamış ve büyük ilgi gören çizgi roman “Sin City” gibi filmlere esin kaynağı olmuştur.

Son döneminde ilgi çeken yapımlarından olan Sin City ve ünlü çizgi roman 300’ün haricinde Steven Pressfield tarafından yazılan “Ateş Geçidi” romanı da, Sparta’nın efsane kralı Leonidas ve beraberindeki kahraman Spartalıları anlatmaktadır. Günümüzde anlatılan Spartalı savaşının yalnızca 300 kişi ile yapılmasının en önemli nedeni, ünlü Sparta kahinlerinin Kral Leonidas’a öleceğini söylemesidir. Efsaneye göre Termofil Geçidi’nde başlayan savaşın 2. gününde Pers komutanı Spartalılara silahlarını bırakmalarını söylemiş ve Leonidas da cevap olarak; “Gel de al!” demiştir. Savaşın 3. gününün başlaması ile birlikte tüm adamlarına iyi bir kahvaltı etmelerini söyleyen Lonidas, akşam yemeğini yeraltının ve ölümün tanrısı olarak bilinen Hades ile birlikte yiyeceklerini de söylemiştir.

Efsanevi kral Lonidas ve beraberindeki 300 Spartalı hakkında birçok farkı hikaye bulunsa da, şüphe götürmeyen gerçek tüm Spartalıların en sonunda öldürüldüğüdür. Ancak burada tarih boyunca anlatılan hikayelerin bir çoğunda Spartalıların nasıl öldüğü farklı şekilde anlatılmıştır. Bir hikayeye göre 3 gün boyunca Perslilere karşı önden son derecede başarılı bir şekilde savunma yapan Spartalılar aniden yandan gelen Pers komutanının saldırısını sonucunda ikiye bölünmüş ve daha sonrada her grubunda etrafı kuşatılarak Persliler savaşı kazanmıştır. Kral Leonidas ve adamlarının Termofil Geçidi savaşını nasıl kaybettiği ile ilgili bir diğer hikayeye göre; geçidi yalnızca 300 Spartalı değil, 400 Thebesli ve 700 Thespieli asker ile birlikte tuttukları yönündedir. Savaşın ilerleyen günlerinde ani bir hamle ile Perslileri kuşatmak isteyen Spartalıların bu hareketi başaramadığı ve az sayıda kalan Spartalıların da Pers askerleri tarafından öldürüldüğü de anlatılır. Leonidas her nasıl yenilmiş olursa olsun, Termofil Geçidi’nde adamları ile birlikte verdiği savaş sayesinde bir efsane olmayı ve bugüne kadar yaşamayı başarmıştır.