Sigara nasıl bırakılır

sigarayibrakmakYapılan çalışmalar gösteriyor ki, sigarayı bırakmaya çalışan bir insan; hayatı boyunca sigarayı bırakmadan önce ortalama olarak on dört kez sigarayı bırakmaya çalışmıştır.

Sigarayı bırakmak için olan ürünleri kullanan bir insan sigarayı bırakmada başarılı olsa bile, bir süre sonra tekrardan başladığı görülmektedir. Sigarayı bırakmak isteyen bir insan, ilk önce beyninde tamamen sigarayı bırakacağı konusunda karar vermelidir. Sigarayı bırakmakta yardımcı olacak etkenler arasında en önemlisi, sigara yüzünden hastalığa yakalanmış insanların resimlerini görmek ve onların hikayelerini dinlemek çok faydalı olacaktır.

Ülkemizde sigarayı bırakmak için çeşitli yollar mevcuttur. Devlete bağlı olan ketem birimi sigarayı bıraktırma konusunda yardımcı olurken: yine devlete bağlı olan Alo 171 sigarayı bıraktırma hattını arayıp sigarasız bir hayata merhaba demeniz mümkündür.

Sigarasız günler yaşamak istiyorsanız ilk başta bir liste hazırlamak, sigaranın bırakılmasında yardımcı olacaktır. Bu listeye bırakmak istemenize neden olan tüm nedenleri yazmalısınız. Nedenler arasında Para biriktirmekten, sağlığınızı düzeltmeye kadar her şeyi yazın. Aklınıza gelen her nedeni yazmanız gerekmektedir. Bu listeyi her an görebileceğiniz bir yere koyun ve sürekli okuyun.

Sigarayı bırakmaya karar veridiyseniz sigarayı azaltmakla, sigarayı bırakmaya çalışmayı. Araştırmalar doğrultusunda sigarayı bırakarak kilo verilmeyeceği ispatlanmıştır. Sigara paketinizi, kül tablasını, çakmağınızı çöpe atarak her şeyden kurtulun. Şayet bir süre sonra canınız sigara içmek isterse, çöpe attığınız sigaraları alın ve kırarak çöpe tekrar atın.

Sevdiklerinize, arkadaşlarınıza haber verin. Bu defa gerçekten kararlı olduğunuzu onlara söyleyin. Çünkü sigara içmediğiniz ilk günlerde oldukça agresif ve sinirli olacaksınız. Size birkaç hafta sabretmelerini söyleyin.

Kahve ve Alkol içmek sigarayı aklınıza getirecektir. Bu yüzden kahve ve alkolden uzak durmalısınız. Bir süreliğine kahve yerine çay içilmeli ve barlara gitmek yerine sinema salonlarını tercih etmelisiniz.

Canınız sigara içmek istediği zaman, 6 defa derin derin nefes alınız. Bu aldığınız nefes sizi rahatlatacaktır. Sigara içmediğiniz zamanlarda insanların canı tatlı şeyler yemek isteyecektir. Sigarayı bırakan insanlarda kilo alımı görüldüğü için, tatlı yerine meyve yemeyi tercih edin.  

Sigarayı bıraktığınız zaman, ne kadar para biriktirebileceğinizi hesaplamanız sizin 1 yıl içerisinde oldukça birikim yapmanızı düşünmenize neden olacaktır. Ve bu da sigarayı bırakmak için teşvik edici bir maddedir. 1 yıl boyunca sigaraya verdiğiniz parayı hesapladığınız zaman çok şaşıracaksınız.