Şiddet oyunları ve Facebook çocuklara zarar veriyor mu?

Uzun zamandır uzmanların üzerinde tartıştıkları bir konu var. Facebook sosyal ağının zararları nelerdir diye. Kuşkusuz sizde bazı zararlarını hissetmişsinizdir. En azından bilgisayar üzerinden iş yapıyorsanız, aynı zamanda da Facebook saydanız açıksa, sürekli bir kontrol içerisinde olarak veya gelen bildirim, sohbet isteklerini yanıtlayarak, işinizin fb_icon_325x325uzamasını veya istediğiniz şekilde olamamasına sebep olmuşsunuzdur. Bu anlamda Facebook hayatın bir parçası haline geldi. Herkes kendisinin ne yaptığını veya yapmadığını duyurmak için fotoğraf, görseller veya konumlandırmalarla haber veriyor. Ancak bu durumların yetişkinlerden çok, çocuklar üzerinde daha büyük tahrifata neden olduğu saptandı.

Karakteri henüz oturmayan çocukların arkadaşlarının paylaşımlarından etkilenerek, kendisinde olmaya güzellikler veya imkanlar dolayısıyla, bunalıma girdiği veya Facebook üzerindeki bilgilerinde yalan bilgiler vererek kendisini tatmin etmeye çalıştıkları saptandı. Buda çocuğun kendisini sevmesi için sürekli bir yalana ihtiyaç duyması gerektiğini bincini arttırıyor. Uzmanlar çocukların Facebook üzerinde fazla zaman geçirmemeleri gerektiğini açıkladı. Anne ve babaları bu konuda da uyarıyorlar.

Şiddet oyunları

Genelde ABD menşeine sahip olan bilgisayar ve playstation oyunlarının hepsinde şiddet veya cinsellik var. İkisinin bir arada olduğu oyunlarda var. Bunlar çocukları çok yanlış düşünce ve fikirlere yönlendiriyor. İşin daha acı tarafı, çocukların ne tür oyunlarla ilgilendiklerini anne ve babaları bilmiyor. Oyunların içerisinde cinselliği ve şiddeti teşvik eden objelerin olup, olmadığını bilmiyorlar.

Özellikle çocuk oyunları seçmiş olduğu karakter ile içselleştirdiğinden daha fazla etkisinde kalıyor. Öldürdüğü zaman ödül veya puan alması, hırsızlık, şiddet ortaya koyduğu zaman heyecan ve tat veren bir kaçamak yaşaması, çocukların ruhsal dengesinin daha çok bozulmasını sağlıyor. Bu durumda anne ve babaların çocuklarını şiddet ve cinselliği teşvik eden oyunlardan uzak tutmaları gerekir. İlle de oyun oynayacaksa, zeka oyunlarının oynatılası yerinde olur.