SEO nedir?

İnternet üzerinden girişimcilik giderek yayılıyor. Dıjital dünyanın imkanlarından faydalanmak isteyen, bu dünyanın nimetlerini tatmak isteyen pek çok kimse var. Bunun sebebi az koyup, çok fazla kazanılabilecek fırsatı online dünyanın sunuyor olması. Ancak hemen ağzınız sulanmamalı. Çünkü az koyup, çok kazanılacak bir yerde, sizden başka seobirçok kimse, hatta sağlam ve köklü kuruluşlar olacak. Rekabet o derece büyük yani. Ama şartlarda eşitlik var diyebilirim. Sizde online imkanların nasıl değerlendirilmesi gerektiği hususunda bilgilenmek için çabalar ve gereklerini yerine getirirseniz, arkasında büyük sermaye kuruluşlarının bulunduğu rakiplerinizi bile geçebilirsiniz. Bunun için, yani önde olabilmek için herhangi bir ürün veya hizmet sunmak istediğiniz sitenin, en çok kullanılan arama motoru google’da birinci sayfada çıkması lazım. Bu mümkün mü? Elbette mümkün. Ama yapılması ve üzerinde çalışılması gereken SEO ile bu başarılabilir.

Peki SEO nedir? İngilizce açılımını yazmadan Türkçe olarak ne anlama geldiğini yazayım. Arama motoru optimizasyonu demek. Kısacası sitelerimizi google arama motoruna nasıl tanıtmalıyız, bunun açıklamalarını yapan, strateji ortaya koyan bir kavram. Anlatımı bir kitaba sığabilir ancak. Ama burada kısaca bahsetmek istiyorum. SEO kurallarında altın nokta, anahtar kelimelerin sitenizde kullanılması. Sitenizde sağladığınız hizmet neyle alakalıysa google anahtar kelime belirleme aracından kendi alanınızla alakalı anahtar kelimeleri tespit edip, onların kullanıldığı tanıtıcı makalelere sitelerinizde yer vermelisiniz. Böylece google, söz konusu anahtar kelimelerle yapılan aramalarda sizin de sitenizi bu kelimelerle eşleştirecek. Bunu yapmış olsanız da hemen google arama sonuçlarında üst sıralara çıkmayı düşünmeyin. Çünkü SEO kuralları bunlardan ibaret değil.

Sağlayacağınız trafik, backlink, kullandığınız resim veya videolar, temanızın durumu gibi pek çok kural SEO’yu etkiler. Ama temel mantığında yatan ve en önemlisi anahtar kelimelerin başlıkta ve içeriklerde kullanılması. Bu sağlandıktan sonra elde ettiğiniz trafik sayesinde google sıralarında öne çıkabilir ve site üzerinden verdiğiniz hizmeti saniyeler içerisinde milyonlara ulaştırabilirsiniz.