Saç beyazlamasının nedenleri

Küreselleşme etkisiyle insanoğlunun beğeni kriterlerinin de belirli bir “standart-da” kavuşması, özellikle büyük kent yaşamının bir parçası haline gelen bireylerin dış görünüşüne daha da fazla önem verir hale gelmesine neden oluyor. Dış görünüm üzerinde belki de en çok etkiye sahip olan saçların beyazlaması ise birçok insanın korkulu rüyaları arasında yer alıyor. Her ne kadar doğanın bir gereği olsa da yine de insanoğlu saçlarının beyazlamasını bir sorun olarak algılıyor ve birçok farklı yöntemle bu doğal süreci durdurmak ya da tamamen geri almak istiyor. En bilinen yöntem olarak saçlarını boyayan insanlar, beyaz saçların verdiği görünümden duyduğu rahatsızlığın üstesinden de bu şekilde gelmeye çalışıyor. Peki bu kadar çok insanın rahatsız olmasına ve psikolojisinin bozulmasına neden olan saç beyazlaması neden gerçekleşiyor?

  • Genetik faktörler

Modern bilimin insan yaşamı üzerine ne kadar büyük etkiye sahip olduğunu ortaya çıkardığı genler, saç beyazlamasının da en temel nedenidir. Kişinin anne ve babasından aldığı kalıtımsal özellikler saçlarının da ne zaman beyazlamaya başlayacağını ve bu sürecin nasıl gerçekleşeceğini belirlemektedir. İstisnai durumlar söz konusu olsa da genel olarak 1. derece akrabalarında 30’lu yaşlardan itibaren yoğun bir saç beyazlaması görülen kişiler, tıpkı ailelerinde olduğu gibi aynı yaşlarda bu sorunu yaşamaktadır. Ancak yapılan bilimsel çalışmaların ortaya koyduğu sonuçlardan biri de genetik faktörlerin çok çeşitli olduğudur. Akrabalarında bu sorunun görüldüğü her kişinin de tıpa tıp benzer yaşlarda saç beyazlaması sorunu yaşacağını kesin bir şekilde söylemek mümkün değildir. Zira saç beyazlamasına etki eden farklı faktörler de bulunmakta ve bu süreç çok çeşitli bileşenlerin etkisiyle kompleks bir şekilde işlemektedir.

  • Çevresel faktörler

Genetik faktörler saç beyazlaması üzerinde doğrudan etkili olsa da, çevresel faktörlerin de saçların beyazlaması üzerindeki etkisi görmezden gelinemez. Anne ve babadan alınan genler kişide saç beyazlaması sorununa neden olmayacak bir kombinasyonla birleşse dahi, bebeklik döneminden itibaren maruz kalınan çevresel faktörler ilerleyen yaşlarda saç beyazlamasına neden olabilmektedir. Çocukluk yaşlarında çevresel faktörler bireyin sağlığı açısından büyük risk yaratacak sonuçlar doğurmasa da, saç beyazlaması gibi ilerleyen dönemlerde yaşanacak problemleri tetikleyebilmektedir. Maruz kalınan kimyasalların saç beyazlaması üzerindeki etkileri yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur.

  • Stres ve hastalıklar

Çağımız insanının en büyük sorunlarından biri olan stresin de saç beyazlamasını tetikleyebileceği ortaya konmuştur. Ayrıca saç beyazlaması kişide görülen bazı rahatsızlıklar sebebiyle de gelişebilmektedir. Cilt hastalıklarında bölgesel olarak görülen saç beyazlaması sorunu, metabolizmayı ilgilendiren Tiroid bezi fonksiyon bozuklukları gibi rahatsızlıklarda daha geniş bölgelerde de beyazlama probleminin görülmesine neden olabilmektedir. Son olarak saç beyazlamasının “yaşlanmanın sonucu olarak gelişen doğal bir süreç olduğu” da unutulmamalıdır.