Psikosomatik hastalıklar

psikosomatik hastalıklarPsikolojik nedenlerden ötürü gelişen fiziksel hastalıkları genellemek için kullanılan bir kelime olan psikosomatik, Yunanca ruh ile beden manasına gelen iki kelimenin birleşmesiyle oluşmuş bir tabirdir. İnsanların psikolojik halleri ile bedenlerinin bir etkileşim içinde olduğu bilinmekte ve kişinin psikolojisinin bozuk olması halinde bu durumdan bedenin de etkilenmesine neden olmaktadır. Soyut düşüncenin materyal bedene tesir etmesi gerek bilimin kendisi gerekse de pek çok insan için şaşırtıcı olsa da, yıllar öncesinden bu yana insanoğlunun ruh halinin bedeni üzerinde bir çeşit tesire neden olabildiği bilinmektedir. Çağımızın sorunu olarak ifade edilen stresin insanlarda birçok fiziksel rahatsızlığa neden olabildiği bilinmektedir ve bu şekilde gelişen tüm hastalıklar psikosomatik olarak nitelendirilebilir. Psikosomatik hastalıklar, psikolojik nedenlerden ötürü gelişen tüm beden rahatsızlıklarının ortak adıdır.

Kişinin iç dünyasında belirli sorunlar yaşaması kaçınılmaz olsa da, bu sorunlardan kaynaklanan hislere yoğun bir şekilde bağlanması ve iç dünyasında bu duyguları çok yoğun olarak yaşaması fiziksel bedende bir takım sorunlar görülmesine de neden olabilmektedir. Erken yaşta saçların beyazlaması belki de psikosomatik etkiye verilebilecek en rasyonal örneklerden biridir. Ayrıca bazı egzama türlerinin kişinin ruhsal halinin bozuk olması halinde atağa geçebileceğinin mümkün olduğu da bilinmektedir. Şayet kişinin egzama hastalığının altında fizyolojik nedenler değil de psikolojik süreçler varsa, bu şekilde gelişen egzama da bir psikosomatik rahatsızlıktır. Kişinin içinde yaşadığı ve dışa vuramadığı duyguların çok yoğunlaşması, kronik hale gelen yorgunluk, karın ağrıları ve sindirim bozuklarına da sebep olabilmektedir.

İnsanların psikolojik nedenlerden ötürü vücutlarının belirli yerlerinde ağrı hissetmesi halinde bu durum, “uzman bir hekimin muayenesi sonucunda” psikosomatik bir hastalık tanımlanabilir. Bu durumda kişi kapsamlı bir sağlık taramasından geçirilerek bahsettiği ağrıya neden olabilecek herhangi bir fizyolojik hastalığı olmadığı söylense dahi kişinin hissettiği ağrı psikosomatik olduğu için uzun süre boyunca devam edebilir. Psikosomatik hastalıklar, ruhsal sıkıntıların fiziksel bedenle özdeşleşmesi sonucunda görülen rahatsızlıklar olarak da tanımlanabilir. Oldukça farklı psikolojik nedenlerden ötürü psikosomatik hastalıkların görülmesi söz konusu olduğundan, bu konuda bilgi almak için bile olsa “internete değil uzman bir hekime danışılması gerekir”. Psikolojik sorunların daha da ilerlemesi, hastada görülen psikosomatik problemlerin de ilerlemesine sebebiyet verebilir.