Prostatın belirtileri

Prostat hastalığı tüm erkeklerin korkulu rüyası hale gelen ve ilerleyen yaşlarda oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Prostat hastalığı ile ilgili halk arasından yaygın bir inanış olan; ayakta tuvalet ihtiyacını gidermek prostat hastalıklarına yakalanma ihtimalini arttırır, şeklindeki düşünceler tamamen yanlıştır. Bilimsel olarak ayakta tuvalet yapmak ile prostat bezinin büyümesi arasında hiçbir bağlantı yoktur çünkü prostat bezinin büyümesi apayrı bir sistemdir. Ancak ayakta tuvalet ihtiyacını gidermek idrarın bir kısmının idrar yolunda kalması nedeni ile daha farklı sorunlara yol açabilmektedir.

Prostat hastalığının genel olarak görülen belirtileri, idrar yaparken zorlanma şeklinde görülmektedir. Birçok farklı belirtisi olan prostat hastalığında görülen belirtileri kısaca özetlemek gerekirse; çok sık idrar ihtiyacı hissetme, idrar yaparken penis ucunda ve içerisinde yanma hissi, idrar yapılmasına rağmen rahatlama hissedilmemesi, idrar yapabilmek için aşırı zorlanma, idrar yapıldıktan kısa süre sonra tekrar tuvalete gitme ihtiyacı hissedilmesi, gece uyku esnasında çok sık tuvalet ihtiyacı hissedilmesi, idrarın kesik kesik yapılması, idrarın birden bire değil de damlaya damlaya çok uzun sürede bitmesi, tuvalet yapıldıktan sonra dahi hafif hafif idrar gelmesi şeklinde görülmektedir.

Kişinin idrarını rahat bir şekilde yapamamasının nedeni; ilerleyen yaş ile birlikte vücuttaki erkelik hormonu üretiminin azalması ve buna bağlı olarak hormon dengesine karşı duyarlı olan prostat bezi hücrelerinin büyüyerek, idrar yolu üzerinde bir baskı oluşturmasıdır. Büyüyen prostat bezinin idrar yolu üzerinde oluşturduğu baskı, idrarın tamamının dışarı atılamamasına neden olur ki esas sorun da bu aşamada başlamaktadır. İdrarın içerisinde birçok atık madde olduğundan dolayı, bu maddelerin vücuttan atılmaması başta böbrekler olmak üzere birçok dokuyu etkiler.

Prostat belirtilerinin ilerleyen aşamaların görülen belirtiler; tuvalet ihtiyacının tüm zorlamaya rağmen giderilememesi, tuvaletin yapılması esnasında çok şiddetli ağrılar yaşanması ve idrarın kanlı bir şekilde gelmesidir. Bu belirtilerin nedeni ise böbreklerin vücut içerisinde kalan idrardan etkilenerek, böbrek dokusunun iltihaplanmasıdır. Bu aşamada idrarın böbreklere geçmesi ile görülen iltihaplanmanın acil bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Prostat büyümesinden kaynaklanan  böbrek iltihaplanmaları kısa süre içerisinde tüm böbreğe yayılarak, böbrekte kalıcı hasar oluşmasına neden olmaktadır. Prostat hastalığının tedavisi olmasına rağmen iflas etmiş böbrek için yapılabilinecek tek şey, ne yazık ki düzenli olarak diyaliz makinasına bağlanmaktır.