Plastik kapak kampanyası

Uzun süredir birçok insanın tartıştığı ve çoğunun da inanmadığı plastik kapak toplama kampanyası, gerçekten özürlü vatandaşlara umut kapısı olan sosyal sorumluluk projeleridir. Ülkemizde her gün binlerce insan gün içerisinde yolda, işte, evde ya da seyahatte su ya da çeşitli içecekler içmek için plastik şişeli ürünler satın almaktadır. İçerisindeki içecek içildikten sonra hiç de önemsenmeyerek ve çoğu zaman çöp kutusuna dahi değil yere atılan plastik şişelerin kapakları, aslında birçok özürlü insana umut olabilecek bir maddedir.

Plastik şişe kapakları; markası, boyutu, rengi, kırık ya da ezik olması fark etmeksizin toplandığında, özürlü vatandaşlarımızın uzun zamandır beklediği ve maddi olanaksızlıklar nedeni ile alamadığı bir tekerlekli sandalye alınmasını sağlayabilir. Toplumumuzda birçok farklı sosyal sorumluluk projesi, ilgili geri dönüşüm tesisleri ile anlaşmalar yapmaktadır. Böylece anlaşılan geri dönüşüm merkezlerine daha önceden belirlenen oranda plastik kapak verildiğinde, bu kapaklar projeye daha önceden başvuran özürlü insanlara bir tekerlekli sandalye olarak geri dönmektedir.

Ne kadar kapak toplamak lazım?

Bu konu hakkında bilgi edinerek bilinçli ve gayretli bir şekilde plastik kapak toplayan insanların aklındaki ilk soru, ne kadar kapak toplamak lazım sorusudur. Bu konu; özürlü bir vatandaşa alınacak tekerlekli sandalyenin markasına, modeline ve işlevine bağlı olarak değişmek ile beraber, piyasada tekerlekli sandalye fiyatlarının 500-2000 lira arasında olduğu söylenebilir. Buna bağlı olarak bir tekerlekli sandalye satın alınması için kaç kilogram plastik kapak gerektiği, tamamen sosyal sorumluluk projesi yetkilileri ile geri dönüşüm merkezi arasındaki anlaşmaya bağlıdır.

Ülkemizdeki sosyal sorumluluk projelerinin düzenlediği plastik kapak toplama kampanyaları düşünüldüğünde, yaklaşık olarak 250 kg. plastik kapağa bir tekerlekli sandalye alınabilmektedir. 250 kg. ağırlığındaki plastik kapak demekse, yaklaşık olarak 160.000 adet plastik kapak toplanması anlamına geliyor. Bu sayı kuşkusuz bir ailenin ulaşması için oldukça uzun bir süre geçmesi gereken bir sayıdır ve bu aşamada insanların plastik kapaklarını uzun süre biriktirmeye çalışmamaları çok önemlidir.

Plastik kapak biriktiren kişiler; kapakların sayısının çok fazla olması beklemeden ilgili proje merkezlerine giderek, biriktirdikleri kapakları teslim edebilirler. 160.000 civarında plastik kapak şüphesiz birçok insanın birikimi ile bir araya getirilecek bir sayıdır. Bu nedenle özürlü insanların uzun süre beklememesi açısından mümkün olduğunca sık bir şekilde az da olsa biriken kapaklar ilgili merkezlere teslim edilmelidir.