Pirincin yararları ve besin değeri

Yağından kepeğine, kırık tanelerinden ununa birçok farklı alanda kullanılan pirinç, insanlar için gerek sağlık gerekse de yüksek besin değeri açısından çok önemli bir besindir. Buğdaygiller familyasının dünya genelinde en çok tüketilen 3 üyesinden biri olan pirinç, mısır ve buğdaydan sonra dünyada ekimi en çok yapılan bitki türüdür. 3 milyardan fazla insanın sofrasında önemli bir besin maddesi olarak bulunan pirinç, sahip olduğu yüksek besin değeri ile yaşam için gerekli olan enerji ihtiyacının karşılanması için kritik öneme sahiptir. Uzun taneli, aromatik, kısa taneli ve tatlı olmak üzere temel 4 türü olan pirincin ayrıca bazı özel üretilen türleri de bulunmaktadır.

B1 ve B2 vitamini yönünden zengin bir besin olan pirincin ayrıca E vitamini içeriğiyle de insan sağlığına büyük yararı dokunur. Sodyum, Potasyum, Magnezyum ve özellikle gelişme çağındaki çocukların büyük ihtiyaç duyduğu Kalsiyum da içeren pirinç, Fosfor ve Demir yönünden de zengin bir içeriğe sahiptir. Vitamin ve mineraller açısından besleyici bir besin olan pirinç, ülkemizde pilav olarak ve dolmalarda çok fazla tüketilmektedir. Vücut gelişimini destekleyen pirincin gelişme çağındaki çocuklara düzenli olarak yedirilmesi hem sağlıklı bir gelişim süreci yaşanması hem de hareketli çocukların enerji ihtiyacının karşılanabilmesi açısından mühimdir.

100 gramında yaklaşık olarak 360 kalori bulunduğundan spor yapanların da pirinç tüketmesi enerji ihtiyacının etkili bir biçimde karşılanabilmesini sağlayacaktır. Nişasta oranı yüksek olduğu için kilo sorunu olanların uzman bir diyetisyenden görüş alması ya da en doğrusunu yaparak uzman bir hekime danışarak pirinç tüketimine dikkat etmesi gerekebilir. Hazmı kolaylaştıran pirincin ayrıca bazı hastalarda yüksek tansiyonu düzenlediği de bilinmektedir ancak yine de yüksek tansiyon şikayeti olanların hekime danışması gerektiği unutulmamalıdır.

Unutulmaması gerekir ki, pirincin kabuğunun alınması zengin vitamin ve mineral içeriğinin azalmasına sebep olur. Bu sebepten ötürü “kepekli pirinç” tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Zira kepekli pirinç tüketimi ile vitamin ve mineral yönünden daha fazla yarar sağlanacaktır. Pirinç ayrıca ishal sorunun giderilmesine ve vücuttaki toksinlerin atılmasına da yardımcı olan bir özelliğe sahiptir. Kolesterol düşürücü bir etkisi de bulunan pirincin kandaki yüksek kolesterolün düşmesine yardımcı olarak başta kalp ve damar sorunlarına karşı koruyucu bir etki yarattığı da araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Böbreklerin düzenli bir şekilde çalışmasın da yardımcı olan pirincin vücut üzerinde birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Yine de yalnızca pirinç yiyerek sağlıklı olmayı beklemektense, problemlerin çözümü için uzman bir hekime başvurulması gerektiği asla unutulmamalıdır.