Peynirli puf böreği tarifi

Çoğu insanın severek yediği puf böreğini kıyma dışında peynir kullanarak da hazırlayabilirsiniz. Kıyma sevmeyen veya daha ekonomik çözümler arayanlar için muhteşem bir lezzet olan peynirli puf böreği, kıyma harcı yapılmadığı için çok daha kısa sürede hazırlanmaktadır. Tüm market ve şarküterilerde bulunabilen lor peyniri ile birkaç dakikada hazırlayacağınız peynirli iç harcı ile doğrudan börek yapımına geçebilir ve zamandan büyük oranda tasarruf edebilirsiniz. Farklı ve pratik lezzetler arayanlar için ideal bir tarih olan peynirli puf böreğini hazırladıktan sonra streç film kullanarak buzdolabında da saklayabilir ve böylece her zaman taze olarak tüketebilirsiniz.

Malzemeler;

  • 3 su bardağı “elenmiş” un
  • 1 su bardağı yağlı yoğurt
  • 1 paket hazır kabartma tozu
  • 1/2 demet maydanoz
  • 1/4 demet dereotu
  • 250 gram az yağlı lor peyniri
  • Kızartmak için 1 su bardağı sıvı yağ
  • 2 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber(tercihen acı)

Hazırlanışı;

Peynirli puf böreğinin hamurunu yoğurmadan önce iç harcı hazırlayın. Bunun için saplarını ayıkladığınız maydanoz ve dereotunu iyice yıkayın ve tamamen süzülmeleri için kevgire alın. Yıkama suyu süzülen maydanoz ve dereotunu ince kıydıktan sonra 250 gram lor peyniri içine katın ve bir çatal yardımız ile harcı karıştırın. 1 tutam tuz, 1 çay kaşığı kırmızı toz biber ve 1 çay kaşığı karabiberi de ekledikten sonra puf böreklerinizin iç harcı kullanıma hazır hale gelecektir. Harcınızı hazırladıktan sonra peynirli puf böreğinin en önemli kısmı olan hamurun hazırlanmasına geçin.

Peynirli puf böreğinin hamurunda kullanacağınız unu önceden ince bir elek kullanarak elemeniz, hamurunuzun çok daha kolay bir şekilde kıvam almasını ve hamur topaklaşma olmamasını sağlayacaktır. Mermer bir yüzey üzerine döktüğünüz ununuzun ortasını açın ve hazır kabartma tozunu unun orta kısmına dökün. 1 çay kaşığı tuzu ise unun dış kısmına denk gelecek şekilde serpin. Bu aşamada tuzun kabartma tozu ile karışması halinde hamurunuzun istenilen kıvama gelmeyeceğini unutmayın ve ilk aşamada tuz ile kabartma tozunun birbirine mümkün olduğunca az temas etmesini sağlayın.

Böreğin hamurunu hazırlamak için kuru malzemeyi kullandıktan sonra harcınıza 1 su bardağı yağlı yoğurdu ilave edin. Una yoğurdun da eklenmesi ile birlikte hamurunuzu “içten dışa doğru” karıştırarak yoğurdun tüm una etki etmesini sağlayın. 1 dakika kadar un ile yoğurdu karıştırdıktan sonra iki elinizi de kullanarak hamuru yoğurmaya başlayın. Çoğu tarifte olduğu gibi hamurunuz “kulak memesi” kıvamına geldiğinde doğrudan açma işlemine geçmeyin ve hamuru kapalı bir kaba alarak oda sıcaklığında 15-20 dakika dinlendirin. Hamuru hazırlarken kullandığınız kabartma tozunun etki edebilmesi için oda sıcaklığında 15-20 dakika kadar beklemeniz gerekir.

Dinlendirdiğiniz hamurunuzdan küçük parçalar kopartın ve elinizle top haline getirerek “un serptiğiniz” mutfak tezgahınızın üzerine yerleştirin. Üzerine de un serptiğiniz hamur toplarını teker teker merdane ya da oklava kullanarak açın. Hamurun inceliği tercihinize göre değişmekle beraber puf böreğinin makbulünün ince açılmış olanı olduğunu unutmayın. Hamurunuzu açarak daire şekline getirin ve ortasına peynir harcından bir yemek kaşığı koyarak kapatın. Kenarlarını iyice kapattığınız puf böreklerinizi önceden ısıttığınız sıvı yağ içine atın ve her iki tarafı da kızarana dek birkaç dakika kızartın. Afiyet olsun…

Rahnansaika