Para biriktir hayallerin gerçek olsun!

Herkesin muhakkak bir hayali var. Ancak bu hayallerin biraz masraflı olmasından dolayı hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini düşünebilirsiniz. Mesela yurt dışında güzel bir eğitim hayaliniz olabilir ama paranız yoksa, bu durumda biraz uzak gibi görünüyordur size. Ancak eğer hedeflerinize gerçekten inanabiliyorsanız, o zaman gerçekleşmesi için eksikliğini hissettiğiniz her ne varsa, bunun giderilmesi için çaba harcarsınız. Para da e büyük para-biriktirmeihtiyaçlardan birisi. O zaman çalışın ve para biriktirmeye başlayın!

Nasıl biriktirebilirim?

Her zaman para harcıyorum, kira, elektrik, su, doğalgaz vesaire masraflar arasında para biriktirmek imkansız. O zaman siz inanmıyorsunuz. Bu inançsızlığınızı her zaman devam ettiremezsiniz. İnanmalısınız ki hayalleriniz gerçekleşsin. Para biriktirmek için birkaç ipucu veriyorum şimdi sizlere:

  1. Sağlam bir hedefiniz var. Hayallerinizin her zaman aklınızda tutun ve gerçekleşeceğine inanın. Hayalinizi anımsatan bir görseli yanınızda bulundurun. Arada sırada onlara bakın. Otobüs yolculuklarında filan çok müsait oluyor bu tür şeylere bakmak ve düşünmek.
  2. Aylık geliriniz ne kadar? Öncelikle bunu belirleyin. Gelirinizin yüzde 10 gibi bir miktarını kenara her zaman atmak için bütçeden kısmalar yapın.
  3. Defteriniz ve kaleminiz olsun yanında. Aylık harcamalarınızı yazın. O zaman göreceksiniz ki çok boş harcamalarınız var. Bu harcamalardan kurtulun. Bunları birikim veya temel ihtiyaçlarınızda kullanın.
  4. Harcamalarınızı akıllıca yönetin. Evde yemek varken dışarıda yemeğe para vermemeye çalışın. Hatta Facebook üzerinden arkadaşlarınızla iletişim kurarak, kontör harcamalarınızı da minimuma indirin.
  5. Her zaman nakit harcamalar yapın. Yani borç almamaya çalışın. Kredi kartı kullanmamaya özen gösterin. Lüks harcamalardan kaçının.
  6. Sigara meselesi konusunda bilinçli olun. Hemen bırakın. Klasik olacak ama hem bedene hem de cebe zarar. En ucuz sigara 5 lira herhalde. Günde bir paket içseniz, ayda 150 lira yapıyor. Bu mükemmel bir para değil mi sizce de?