Özgürlük Anıtı’nın hikayesi

ABD’nin ünlü New York kentinde bulunan ve en az New York kadar ABD ile de özdeşleşen Özgürlük Anıtı, 1886 yılında hem özgürlüğün hem de Amerika’nın simgesi olarak görülmüştür. Amerika’nın Avrupalı sömürgeci ülkeler için bir “fırsatlar ve özgürlükler” ülkesi olmasını da temsil eden Özgürlük Heykeli, anıtsal bir heyken ve gözlem için kullanılan bir kuledir. ABD’nin dünya ekonomisine şekil vermesi nedeniyle dünya çapında en çok tanınan abide olduğunu söylenen Özgürlü Anıtı ile ilgili tuhaf olan bir iddia da, bu heykelin aslında Osmanlı İmparatorluğu tarafından yaptırıldığıdır.

Özgürlük Anıtı ABD tarafından yaptırılan bir anıt olmamakla birlikte Fransa tarafından 100. kuruluş yılı nedeniyle ABD’ye “hediye” olarak verilmiş bir abidedir. 1884 ile 1886 yılları arasında yapılmış ya da iddialara göre mevcut heykel bazı değişikliklerle yeniden tasarlanmış ve parçalar halinde ABD’ye taşınmıştır. ABD tarihi için çok büyük önemi olan 4 Temmuz Bağımsızlı Bildirgesi’ni bir elinde tutan Özgürlük Heykeli, diğer elinde de bir meşale tutmaktadır.

4 Temmuz 1776 yılında yayımlanarak ABD’nin seyrini değiştiren Bağımsızlık Bildirgesi’ni elinde tutmasıyla ABD’nin kuruluşunu sembolize eden Özgürlük Anıtı, ayrıca Amerika Kıtası’nın da bir sembolü haline gelmiştir. Özgürlük Heykeli’nin başındaki tacın yeni ucu dünyadaki yedi kıtayı ve yedi denizi sembolize etmektedir. Heykelin asıl yüksekliği 46 metre olsa da, altındaki kaide ile birlikte toplam yüksekliği 90 metrenin üzerindedir.

İddialara göre 1860’ların başında Osmanlı İmparatorluğu, kendisine ait olan Mısır bölgesinde kullanılmak üzere ilk olarak Özgürlük Anıtı’nı yaptırmıştır. Said Paşa tarafından yönetilen Süveyş Kanalı projesinin tamamlanmasını onurlandırmak için düşünülen heykel, elinde Asya’nın ışığının Mısır’dan geldiğini gösteren bir meşale tutmaktaydı. Osmanlı İmparatoru Abdülaziz tarafından para peşin olarak ödenen ve Fransız heykeltıraş Frederic Auguste Bartholdi’ye sipariş edilen Özgürlük Heykeli’nin, daha sonra Mısır’ın hassas halkı arasında huzursuzluğa neden olabileceğinden alınmadığı iddia edilmektedir.

Fransız Heykeltıraş anıtın alınmaması üzerine Özgürlük Anıtı’nı Fransa’da bir depoya kaldırmış ve tam 20 yıl sonra Fransız hükümeti ABD’nin 100. kuruluş yıldönümü için kendisine bir heykel siparişi verinceye kadar da burada kalmıştır. Frederic Auguste Bartholdi kendisine gelen heykel siparişi üzerine dünyanın bir başka ünlü abidesi olan Eyfel Kulesi’ni yapan Gustave Eiffel ile birlikte Özgürlük Anıtı üzerinde bir takım düzenlemeler yapmış ve heykelin sol elini değiştirmiştir. Bakırdan yapılan Özgürlük Anıtı daha sonra New York’a götürülmüş ve bugünkü yerine yerleştirilmiştir.