Öğrenim kredisi geri ödeme

Öğrenim kredisi ile ilgili birçok konuda gençlerin akıllarında soru işaretleri olduğu gibi, alınan kredinin geri ödenmesi konusunda da merak edilenler vardır. Öncelikle öğrenim kredisinin içerisinde katkı payının da girdiğinin unutulmaması ve öğrenim kredisi ile bursunun farklı kavramlar olduğunun bilinmesi gerekir. Öğrenim kredisi karşılıklı olarak verilen bir yardımdır ve geri ödenmesi gerekir. Birçok öğrenci aldığı öğrenim kredisinin geri ödeme zamanını bilmediğinden ve takip etmediğinden, ilerleyen senelerde karşılaştığı son derece yüksek meblağlar nedeni ile zor durumda kalmaktadır.

Öğrenim kredisi geri ödeme süresi, öğrencinin okuduğu bölümün normal eğitim süresine göre değişmektedir. Birçok öğrenci 2006 yılından önce uygulanan 3 aylık ödeme sisteminin hala geçerli olduğunu düşünmesine rağmen, günümüzde öğrenim kredileri “aylık taksitler” şeklinde ödenmektedir. Öğrenim kredisi geri ödenmesine; öğrencinin okuduğu bölümün normal eğitim süresinin tamamlanmasından 2 yıl sonra başlamaktadır. Ayrıca öğrenim kredisinin tamamının geri ödenmesi için öğrenciye tanınan süre; öğrencinin öğrenim kredisi altığı toplam sürenin yarısı kadardır.

Öğrenim süresi içerisinde okul değiştiren öğrenciler de, öğrenim kredisinin ne zaman geri ödeneceği hakkında değişik sorular sormaktadır. Öğrencinin okul değiştirmesi durumunda öğrenim kredisinin geri ödenmesine; geçiş yapılan üniversitenin ilgili bölümünün normal eğitim süresi bitiş tarihinden 2 yıl sonra başlanmaktadır. Ayrıca öğrenim kredisi almaya başladıktan bir müddet sonra kredi almaktan vazgeçen öğrenciler de, yine normal eğitim süresinin bitiminden 2 yıl sonra öğrenim kredisi aldıkları toplam sürenin yarısı kadar zamanda geri ödeme yapmaktadır.

Öğrenim kredisi ile ilgili bu geri ödeme mevzuatıyla ilgili bir örnek vermek gerekirse; 2006 yılında 4 yıllık normal eğitim süresi olan işletme bölümüne kayıt yaptırarak hazırlık okumadan ilk seneden itibaren 4 yıl boyunca öğrenim kredisi alan ve okulunu 4 yılda bitirerek 2010 yılında mezun olan bir öğrenci, 2012 yılında resmi olarak mezun olduğu aydan itibaren öğrenim kredisini 2 yıl içerisinde yani 2014 yılına kadar “aylık taksitler” ile ödemek zorundadır. Öğrenci 2006-2010 yılları arasında 4 yıl boyunca öğrenim kredisi aldığından dolayı, geri ödemeyi bu sürenin yarısı olan 2 yıl içerisinde yapacaktır. Aynı öğrenci 4 yıl değil de yalnızca 1 yıl boyunca öğrenim kredisi almış olsaydı, bu defa 2012 yılından itibaren 6 aylık süre içerisinde toplam 6 taksit ile aldığı krediyi geri ödemesi gerekirdi.