Mutlu olmanın yolları

Mutlu YüzlerMutluluğun tek bir tanımını yapmak mümkün değildir. Mutluluğun tanımı herkes için farklıdır. Nasıl mutlu olunacağını öğrenmeden önce, sizin için mutluluğun ne anlama geldiğine karar vermelisiniz, ardından mutluluğu arayabilirsiniz.

  • Hayatta sizin için neyin önemli olduğuna karar verin. Örneğin, herhangi bir tür işe önem veriyor musunuz, herhangi bir şeye, yalnız zaman geçirmeye, başkalarıyla zaman geçirmeye, rahatlamaya, okumaya, dinlemeye vs.? Bu bir kaç seçenek sizin için bir örnek olabilir.
  • Kendinizi mutlu ve iyi hissettiğiniz anları düşünün. Neredeydiniz ve kiminle birlikteydiniz? Sizi mutlu hissettiren veya öyle olduğunuzu düşündüren olaylar neydi?
  • Hayatta sizi mutlu eden veya sizin için önemli olan şeylere daha çok zaman ayırın. Mutlu olmak için mutluluğu hayatınızda bir öncelik haline getirmeniz gerekir.
  • Küçük şeylerle başlayın ve yavaş yavaş büyüğe doğru gidin. Küçük şeyler, 15 dakikalık okuma, yürüyüşe çıkmak, bir arkadaşı aramak veya güzel kokulu bir sabun almak, şampuan, çay veya mum gibi size her zaman mutluluk verecek şeyler olabilir.
  • Kendiniz hakkında, başkaları veya genel anlamda hayat hakkında olumlu şeylere konsantre olun ve olumsuzları kafanızdan atın. Bir seyahat sırasında hayatta aklınıza gelen ne kadar olumlu şey varsa hepsini not edin. Daha sonra da bu listeyi geliştirin ve ne zaman aklınıza güzel, olumlu bir şey gelse bu listeye ekleyin.
  • Hayatınızda nelerin yolunda gittiğini düşünün ve bunlar için şükredin. Hayatınızdaki önemli alanlarda, sağlık, iş, aşk hayatı, arkadaşlık ilişkileri, aile, para ve yaşam şartları gibi, nelerin yolunda gittiğini düşünün.

Ayrıca bunlar da aklınızın bir köşesinde bulunsun:

  • Başkalarına onları nelerin mutlu ettiğini veya onları mutlu eden şeylerin neler olduğunu sorun.
  • Eğer mutlu olamama sorununuz varsa profesyonel yardım da alabilirsiniz. Bir psikoterapist, veya yaşam koçuyla konuşup ondan yardım ve destek istemek sizin için mantıklı bir seçim olabilir.
  • Mutluluk konusunu işleyen kitaplar okuyun. Mutluluk hakkında yüzlerce yıldır kitaplar yazılmaktadır ve bu konuda bir çok vardır. Kitapçıda “psikoloji” “ilham verici” veya “filozofi” başlıkları altındaki kitaplara bakabilirsiniz.

Православни икониИкониikoniПодаръциикониикони