Maskara kullanmanın püf noktaları

İlk kez 19. yüzyılda Eugene Rimmel tarafından keşfedilerek kadınların güzellik dünyasına dahil edilen rimelin bir başka adı ise maskaradır. “Maskara” kelimesi ise İtalyanca kökenli (maschera) bir kelime olup, “maske” anlamındadır.maskara

Bugün bildiğimiz ve kullandığımız versiyondaki modern maskara ilk kez 1913 yılında üretilmiştir. “Mabel” adındaki kızkardeşinde, kömür ve vazelini karıştırarak ürettiği maskarayı deneyen T. L. Williams modern maskaranın mucidi olarak kozmetik tarihine adını yazdırmış olup, “Maybelline” markası ile de bu icadını ticari anlamda büyük bir başarıya dönüştürmüştür. Maskaranın bugünkü küp şeklindeki fırçalı formu 1957 yılında oluşturulmuştur. Bu formun mucidi ise Helena Rubinstein olmuştur.

Maskaranın rahat uygulanabilmesi için nemi yerinde olmalıdır. Kolay kuruma eğiliminde olan maskaraların ağızları kullanıldıktan sonra iyi kapatılmalıdır. Belirli oranda kuruması engellenememiş maskalarınızı kullanmakta ise ısrar etmeyip, derhal atmanız gerekir. Aksi halde, bu haldeki maskaralar kirpiklerinizde topaklanmaya sebebiyet verir ki bu görüntü bir şık bayanın asla vermemesi gereken görüntülerden biridir.

Maskaranızı göz farı, vb. başka bir göz makyajı malzemesi kullanıyor iseniz en son uygulamanız en doğrusudur. Maskara gözünüze yaptığınız tüm makyajın altını çizen bir son vuruş olacaktır.

Maskara genelde sadece üst kirpiklere, kökten uçlara doğru ve alttan uygulanmalıdır. Alt kirpiklere de maskara sürmek gece makyajlarında tercih edilebilir bir yöntem olmakla beraber, vereceği doğal olmayan görüntüden ötürü bize göre ne gündüz, ne gece tercih edilmesi uygun olacaktır.

Hava sıcaklığının fazla ve terleme olasılığının yüksek olduğu günlerde uygulanacak ise, yüzme gibi su ile teması artıracak bir aktivite esnasında da kullanılmak isteniyorsa, cenaze gibi ağlama olasılığının yüksek olduğu bir ortama katılmak söz konusu ise maskaranın suya dayanıklı (waterproof) özellikli olanları tercih edilmelidir. Aksi halde, kirpik dışında göz çevresine bulaşacak maskara, oldukça kötü bir görünüm sergileyecektir.