Kondisyon bisikletinin faydaları

En yararlı ve bir o kadar da eğlenceli kardiyo egzersizlerinden biri olan bisiklete binmek, modern toplumda her köşe başında yer alan spor merkezleri ile kondisyon bisikleti kullanımına dönüştü. Forma girmeyi hızlandıran ve aynı zamanda kalp ve damar sağlığını da koruyan kondisyon bisikletleri, vücudunda tempolu bir şekilde çalışmasını ve kalbin ritim bularak sıkı bir antrenman yapmasını sağlar. Vücudun çok hızlı Oksijen yaktığı ve dolayısı ile yüksek oranda enerji harcadığı antrenman programları oluşturulmasını sağlayan kondisyon bisikleti, alt bedendeki geniş kas gruplarının çalışması ile kalori yakımının da hızlanmasına yardımcı olur. Kondisyon bisikletinin faydaları arasında ilk sırada kalp ve damar sağlığının korunması gelse de, düzenli bir egzersiz programı ile kondisyon bisikletlerinden kilo verme sürecinde de yararlanmak mümkündür.

Kondisyon bisikletinin faydalarından yararlanma kararı veren herkesin başlangıç sürecine bilhassa dikkat etmesi gerekir. Uzun süre boyunca herhangi bir egzersiz yapmamış bedene birden bire yoğun bir tempo yaşatmak; halsizlik, tansiyon düşmesi, göz kararması ve güçten düşme gibi sorunlar yaşanabilir. Ayrıca kalbin ciddi bir egzersiz yapması manasına elen kondisyon bisikletinin ilk günden itibaren yoğun bir tempoyla kullanılmaması gerekir. Herkesin egzersiz yapmaya başlamadan önce bir doktor kontrolünden geçmesi ve sağlık durumunun ne tür egzersizleri yapmaya müsait olduğunu öğrenmesi en doğru hareket olacaktır. İnsan bedeni için bu kadar çok fayda sağlayan kondisyon bisikletleri dahi yanlış kullanıldığında faydadan çok zarara sebebiyet verebilir.

Gelişen teknoloji sayesinde artık kondisyon bisikletleri kullanıcıların kendi seviyelerini belirlemesini sağlayan test programlarına sahiptir. Oldukça basit bir şekilde test programının çalıştırılması ile kondisyon bisikleti ile yeni tanışan bir kişi dahi kendi kondisyon seviyesini belirleyebilir. Böylece kondisyon bisikletinde kaç dakika ve nasıl bir tempoda çalışması gerektiğini kişi yardım almasına gerek kalmadan belirleyebilir. Kişinin nabzını sürekli ölçen yeni nesin kondisyon bisikletleri, kritik değişimlerde kullanıcıya haber vermekte ve programı sonlandırması gerektiğini söylemektedir. Aslında her insan kendi vücudunun bekçisidir. Bu sebeple pedal çevirirken zorlanmaya ve gücünün tükendiğini hissetmeye başladığında egzersizi sonlandırması gerektiğini anlamalıdır.

Dikey konuma sahip olan yani klasik kondisyon bisikletlerinde daha fazla yarar sağlamak için karın ve bel bölgesi kaslarının da kullanılması sağlanabilir. Bunun için kullanıcının muhakkak sele üzerinde dik bir pozisyonda oturması ve sırtını dışarı çıkarmaması gerekir. Bu şekilde hem omurga bozuklukları ve sırt ağrıları önlenir hem de kondisyon bisikleti ile yapılan egzersizin daha etkili olması sağlanır.