Kolay kruvasan tarifi

Pratik olmasına rağmen son derece lezzetli bir tarif olan kruvasan özellikle çocukların beğenerek yiyeceği bir tatlı olacaktır. Tatlı olarak tüketilebilen kruvasan ayrıca sade, zeytin ezmeli, peynirli veya sosisli olarak da hazırlanabilir. Tarifte fındıklı çikolata ezmesi kullanılarak hazırlanan kruvasanı sizler evinizde bulunan bal ve marmelat çeşitleriyle de hazırlayabilirsiniz. Hiç mutfak tecrübesi olmayanların dahi birkaç dakikada pratik bir şekilde hazırlayabileceği kruvasan, çay ile birlikte lezzetli bir sunum olacaktır. Ancak tatlı olarak hazırlanan kruvasanın kalori değerinin yüksek olduğunu unutmayın ve eğer kilo sorunu yaşıyorsanız kontrolü elden bırakmayın.

Malzemeler;

  • 1 paket hazır milföy hamuru
  • 5 tatlı kaşığı fındıklı çikolata ezmesi
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı esmer şeker

Hazırlanışı;

Kullanıma hazır olan milföy hamurlarını ambalajından çıkartın ve tezgahınızın üzerine yerleştirin. Genel olarak dikdörtgen şekilde satılan milföy hamurlarını ikisi yan yana gelecek şekilde koyun. Milföy hamurlarının birbirine temas eden bölümlerini oklava ya da merdane kullanarak birbirine ekleyin. Böylece iki dikdörtgen milföy hamurundan, kare şeklinde tek bir milföy hamuru elde edeceksiniz. İncelen ve kare bir şekli alan milföy hamurunun ortasında yeterli büyüklükte bir tabak yerleştirin ve bıçak yardımıyla hamurun etrafını kesin. Elde ettiğiniz daire şeklindeki milföy hamurunu sigara böreği açarken yufkayı kestiğiniz gibi uçtan uça bıçak yardımıyla kesin. Bıçak yardımıyla daire şeklindeki milföy hamurunu dört eşit parçaya ayırdıktan sonra kruvasanların içini doldurmaya geçebilirsiniz.

Her bir milföy hamuru diliminin içine arzu ettiğiniz miktarda fındıklı çikolata ezmesi sürdükten sonra hamuru rulo şeklinde sarın. Önceden yağladığınız fırın tepsinize rulo haldeki içi doldurulmuş milföy hamurlarını dizin ve kenarlardan bastırarak ay şekli almasını sağlayın. Ay şekli alan milföy hamurlarınızın üzerine oda sıcaklığında tereyağından bir miktar sürün ve son olarak her bir kruvasanın üzerine az miktarda esmer şeker serpin. Önceden 180 ºC’ye ısıttığınız fırında 20 dakika kadar pişirdiğiniz kruvasanlarınızı afiyetle yiyebilirsiniz.