Kleopatra kimdir?

KleopatraYedinci Kleopatra; Milattan önce 60 ve milattan önce 30 senelerinde kraliçe olarak yaşamış olan, antik mısırın son kraliçesidir. Kleopatra oldukça güzel olduğu kadar, oldukça zeki bir kadındı. Dokuz dili, ana dili gibi konuşabilir ve okuyabilirdi. İskenderiye’de doğan Kleopatra’nın babası Yunandı. Ve babasının vasiyeti üzerine kardeşi ile evlenmek zorunda kaldı. Babasının bu vasiyetinin nedeni, Antik Mısır’da Yunanlılar hakim oluşu ve Yunan’lılar Mısır’lılarla karışmamak adına kendi soyları ile evlendirilirdi. Bu akraba evliliklerinin sonucu olarak doğan çocukların, bir çoğu özürlüydü. Kleopatra’nın babası, Kleopatra 18 yaşındayken vefat etmesi üzerine tahta çıktı. Kardeşi ile aralarında anlaşmazlık çıkması sonucunda iç savaş çıktı. Kleopatra oldukça akıllı olduğu için, Halkın desteğini almak adına, Halk ile bütünleşmek isteyen Kleopatra, halkın ilgisini çekebilmek için Mısır’lıların dinlerine kendini verdi. Bunu öğrenen kardeşi tarafından sürgün edildi. Fakat bu sürgün Kleopatra’nın işine geldi. Roma’ya gitti ve Sezar’ın huzuruna çıktı..

Kleopatra çok zeki bir kadın olduğu için, Roma imparatoru Sezar’ı yanına alarak Mısıra geri döndü. Kleopatra’nın bir halı içine girdiği ve bu halıyı Sezar’ın önünde açtıklarında halıdan, Kleopatra’nın çıkması ve Sezar’ın Kleopatra’ya aşık olduğu söylenmektedir. Sezar’la geri döndükten kısa bir süre sonra, kendisini sürgüne yollayan kardeşi, hiç kimsenin bilmediği bir şekilde Nil nehrinde boğularak can verdi.

Kardeşinin ölümünden sonra Sezar’dan bir çocuk sahibi oldu. Çocuğunu da alıp Roma’ya gitti. En büyük hayali; Roma İmparatorluğunu ve Antik Mısır’ı birleştirerek Tüm dünyaya sahip olma fikri vardı. Fakat Milattan önce 44 yılında, Sezar’ın ölmesiyle birlikte bu hayallerini ertelemek durumda kaldı.

Sezar’ın ölümünden sonra, Tahta Sezar’ın yeğeni Marcus Antonius çıktı. Ve Roma İmparatorluğu ikiye ayrıldı. Doğuyu Marcus Antonius yönetmeye başladı. Ve ilk iş olarak Mısır’a giden Marcus Antonius Kleopatra’ya deliler gibi aşık oldu.  Tarsus’da bir süre birlikte yaşamaya başlayan ikilinin, iki tane kız çocuğu oldu. Tarsus’da yaşarken, Octavius’a karşı savaş başlattılar. Bu savaş sonucunda İskenderiye’deki saraya dönen Kleopatra tahtını kaybetti. Bir rivayete göre kendisini zehirli bir yılana sokturarak, diğer yandan kendisini bıçaklayarak intihar ettiği söylenir. Ama öldüğünde 39 yaşındaydı.