Jack Nicholson filmleri

Tartışmasız sinema dünyasının en başarılı isimlerinden ve birçok sinema eleştirmenine göre dünya sinema tarihinin en başarılı oyuncularından biri olan Jack Nicholson, 22 Nisan 1937 yılında ABD New York’ta dünya gelmiştir. Sinema dünyasındaki ünü, genel olarak nevrotik tipleri canlandırdığı karanlık türdeki filmlerle pekişmiştir. Günümüzde hala sinemanın en güçlü ve etkili oyuncularından biri olarak gösterilen Jack Nicholson, bugüne kadar birçok ödül almış ve pek çok defa da çeşitli ödüllere aday gösterilmiştir.

1958 yılında sinema yolculuğuna “The Cry Baby Killer” isimli filmle başlayan Nicholson, 2 yıl aradan sonra 1960 yılında dört filmde birden oynamıştır; The Wild Ride, Too Soon To Love, The Little Shop of Horrors. Şov kızı bir anneden doğan Jack Nicholson, yanında büyüdüğü ailenin gerçek anne ve babası olduğunu da ergenlik döneminde öğrenmiştir. Jack Nicholson bugüne kadar tam 12 defa Oscar Ödülü’ne aday gösterilmiş ve 3 defa bu ödülü alarak bugüne kadar 3 Oscar Heykelciliği alan ilk ve tek erkek oyuncu olmayı da başarmıştır.

Parlak kariyerine 16 defa aday gösterildiği Altın Küre ödüllerinin 7’sini alarak devam eden Jack Nicholson, iki defa da “dünyanın en iyi oyuncusu” seçilmiştir. 1962 yılında oynadığı The Broken Land filminin ardından yapımcıların ilgisini çeken dev oyuncu, Terror ve The Raven filmleri ile şöhret basamaklarını tırmanmaya başlamıştır. 1975 yılına kadar 18 filmde rol alan Nicholson, bu yıl 4 filmde birden oynamıştır; The Passenger, Tommy, Talih, Guguk Kuşu. 1975 yapımı Guguk Kuşu filminin “En İyi Film” dalında Oscar alması ile dünya çapında dikkatleri üzerine çeken ünlü oyuncu, sinema serüvenine aralık vermeden devam etmiştir.

1980 yılında sinema dünyasının efsane yönetmeni Stanley Kubrick’in Cinnet filminde canlandırdığı Jack Torrance karakteri ile sinema sanatında adeta devleşen Jack Nicholson, bir yıl sonra Postacı Kapıyı İki Kere Çalar filmiyle hiç inmemek üzere zirveye oturmuştur. 1989 yılına kadar 9 film yapan oyuncu, sonrasında vizyona giren Batman filminde canlandırdığı Joker karakteri ile yine herkesi şaşırtmayı başarmıştır. 1990 yılından günümüze kadar Kadın İstemese De, Birkaç İyi Adam, Hoffa, Kurt, The Crossing Guard, Akşam Yıldızı, Kan ve Şarap gibi yapımlarda rol alan Nicholson, 2007 yılında vizyona giren ve Morgan Freeman ile başrolü paylaştığı The Bucket List filmi ile gönüllere bir defa daha taht kurmuştur.