İzmir’in güzellikleri

İzmir, Türkiye’nin üçüncü büyük kentidir. Özelliklerine baktığımız zaman anlayacağız ki bu sıfatı hak ediyor. Güzellikleriyle hayallere, filmlere, destanlara konu olan İzmir şehri, turizm, sanayi, ticaret, tarım ve hayvancılık gibi pek çok koldan, ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan bir ilimizdir. Geniş sanayi bölgelerinin yanında, tarih turizmi için antik izmir saat kulesieserler ve mekanlar, yaz turizmi içinse Çeşme gibi sıcak ve sahiliyle ün salmış bir ilçesi bulunmaktadır. İzmir, bunların yanında yaylası, ovaları, akarsuları, plajları, kaplıcaları, kültürel etkinlikleri, uluslar arası aktiviteler için kurulan fuar merkeziyle, bir şehirde olması gereken ne varsa hepsine sahip olup, cömertçe sıcak insanlarımıza bunları sunmaktadır. Sürekli yenilenen yüzü, gelişen altyapısı, uluslar arası aktivitelere aday olan yapısıyla, canlı ve çağdaş bir şehir olan İzmir, seyahat ve tatil planı olanlar için eğlenceli ve zevkli günler geçirecekleri bir merkez niteliğindedir.

Bir şehir ziyaret edilir de, hediyelik eşya ve hatıra alınmaz mı? Bunun için İzmir misafirlerini, tarihi motifleriyle heyecan uyandıran, aynı zamanda hem alışverişi hem de görülmesi gereken zaman tünelinden bir kesiti sunan, en meşhur alışveriş mekanında ağırlıyor. Kemeraltı çarşısı, İzmir’in önemli ve meşhur alışveriş çarşısı olmaktadır. Gezi sırasında dilediğiniz hediyelik eşyalara, bir İzmir hatırasına ve tarihin saklı kalmış manzarasına tanık olacaksınız. Tonoz şeklinde ve kubbeli alışveriş dükkanlarının sizi eskiye çağıran gizemi, bunun yanında modern ve alternatifli mağazalarıyla, sinemalarıyla, Osmanlı kafe yerleriyle her türlü ihtiyacınızı giderebileceğiniz eşsiz bir mekandır. Çini panolar, seramikler, Türk el sanatları, halı ve kilimler gibi kültür kokan ürünleriyle Kemeraltı çarşısı, gezinmesi uzun vakit alacak bir yerdir.

Bunun yanında İzmir denince akla, Musevi Nesim Levi tarafından Mithat Paşa mahallesinin yukarısına çıkmayı kolaylaştırmak için yaptırılan, tarihi asansördür. 1992 senesinde yapılan düzenlemeyle asansör daha modern bir hale getirilmişken, tarihi dokusuna zarar vermeden, İzmir kentini ziyaret edenlerin, uğrak bir mekanı olmuştur.

İzmir’in en sosyal yeri olan Kültürpark, yeşilliğiyle estetik ve ferah bir nefesin alınacağı yerken, aynı zamanda çeşitli faaliyetlerin yürütüldüğü merkezdir. Akdeniz’den getirilen palmiye ağaçları arasında uzanan gezi parkuru, spor ve eğlence tesisleri, Uluslar arası İzmir fuarının bulunduğu yerdir. Ülkemizde ki en meşhur ve alanında tek olan Ege Üniversitesi Botanik bahçesi de, ziyaretçilerin görmesi gereken yerlerdendir. Üç bin bitki türü, burada tabiatın mucizelerini merak edenleri beklemektedir.1745 yılından kalma Kızlarağası Hanı’da turistlik bir mekandır. Burada çeşitli el sanatlarıyla tasarlanmış değişik eser koleksiyonlarını, nadide güzellikte eşyaları bulabilirsiniz.

İzmir yarımada şeklinde olduğundan dolayı, 102 km doğal plajlarının yanında, su sporlarına elverişli bir konuma sahiptir. Çok güzel plajları bulunan İzmir, gelişmiş ulaşım ağı sayesinde plaj eğlencesiyle misafirlerini kolayca buluşturuyor. Gülbahçe, Gümüldür, özdere, Urla, Çandarlı ve daha pek çok plajıyla, farklı atmosferleri sizlere sunmaktadır. Bunun yanı sıra Agamemnon Kaplıcalarıyla şifa dağıtan kaynak sularına sahip olan İzmir, unutulmaz seyahatlere kapı aralamak isteyenlerin, tercih edebileceği modern ve çağdaş bir şehirdir.

Ulaşımıyla, çevreye olan duyarlılığıyla, insanıyla, eğlence merkezleri ve ziyaret edilebilecek pek çok yerleriyle, İzmir ideal bir şehirdir. Ancak seyahatin daha güzel geçirilebilmesi için otellerin nerede bulundukları? Fiyatlarının uygunluğu? Gezeceğiniz yerlere en yakın otel hangisi? Gibi sorularınıza cevap bulmak istiyorsanız, trivago tam da size göre. Bu siteye giriyorsunuz ve İzmir’de nereye konaklayacağınıza karar veriyorsunuz.