İzlemeye değecek bir dizi: The Walking Dead

İnternetin kullanımının yaygınlaşması ile dünyanın her yerinden bilgiye ulaşmak da kolaylaştı. Bu durum sadece bilgiye ulaşma alışkanlıklarımızı değil eğlence alışkanlıklarımızı da değiştirdi.

Çoğumuz artık saatlerde televizyon başında zaman harcamak yerine izlemek istediğimiz programı internet üzerinden izlemeyi tercih ediyoruz. Elbette ki internet üzerinden dünyanın her yerinden programlara ulaşabiliyoruz ancak bu kez de aralarında tercih yapmak zorlaşıyor.

The Walking Dead

Bu konuda bir izleme seçeneği oluşturmak amacı ile The Walking Dead dizisini incelemeye çalışacağız. Son yıllarda dünyanın sonunu ya da salgın hastalıklar gibi nedenler ile insan ırkının yok olma tehlikesini konu alan kurgular gibi The Walking Dead de çok büyük ilgi görüyor.

İlk olarak 2010 yılında yayınlanan dizi aynı isimli bir çizgi romanın uyarlaması niteliğinde. Başlangıçta mini dizi olarak planlanması nedeni ile ilk sezon oldukça kısa (6 bölüm) çekilmiş. Ancak daha sonra ilginin çok yüksek olduğunun fark edilmesi ile dizinin bölüm sayıları da arttırılmış. Bu yıl dördüncü sezonu çekilen dizinin şimdilik bitirilmesi söz konusu değil. Dizinin konusu salgın bir hastalık sonucu et yiyen canavarlara dönüşen, yürüyen ölülerden kaçarak yaşam mücadelesi veren bir avuç insanın başından geçenleri içeriyor. Ancak kimi zaman kahramanlarımızın sadece zombilere karşı değil, başka tehditlere karşı da mücadele vermeleri gerekiyor.

Dizi diğer zombi kurgularının aksine sade bir gerçeklik taşıyor. Hayat mücadelesi veren kahramanlarımız çocuklardan, yaşlılardan, kadınlardan hatta bebeklerden oluşuyor. Karşılaşılan tehlikelere karşı koyan, insanüstü güç yüklenmiş kişiler yerine; sıradan hayatlarını özleyen, normal insanları görüyoruz.

Dizinin en çok dikkat çeken özelliklerinden biri de makyajları. Dizide kullanılan zombi figürlerinin her biri gerçek insan. Dizide plastik makyaj uygulamalarının ne boyutlara geldiğini en çarpıcı şekilde görebiliyorsunuz. Müthiş bir gerçeklik ile sizi şaşırtan makyaj uygulamaları aklınızı karıştıracak.

Dizinin bir de psikolojik boyutu var. Mücadele veren kahramanlarımız zaman zaman bunalımlar yaşayabiliyorlar. Bunun yanında uzun dönemde kişiliklerinin ve olaylara bakış açılarının nasıl değiştiğini de fark edeceksiniz. Ayrıca normal hayatta yaşanabilen insanlar arası çekişmeler de mevcut elbette. Ancak birlikteliğin sağlanamamasının sonuçları bu kez daha ağır bir hal alıyor.

The Walking Dead alışık olduğunuz televizyon dizilerinden farklı bir izleme zevki veriyor kısaca. Oyunculuların muhteşem olduğundan söz etmeme gerek yok. Bunun yanında ülkemizde yayınlanan diziler gibi birkaç saat değil 40-45 dakika süren dizide sizi heyecana boğacak birçok olay gerçekleşiyor. Farklı bir şeyler izlemek istiyorum diyorsanız  The Walking Dead tam size göre. Şimdiden iyi seyirler.