İyi çay nasıl demlenir?

Dünya çapında en fazla tüketilen içeceklerden biri olan çay, ülkemizde de birçok insanın sudan dahi fazla tükettiği bir içecektir. Yapılan araştırmalar Türkiye’deki çoğu insanın 2 litrelik günlük su ihtiyacını içmediği halde her gün ortalama olarak 5-6 bardak çay içtiğini ortaya çıkartmıştır. Anadolu coğrafyasının kültür çeşitliliği nedeniyle çam demleme konusunda farklı yöntemler kabul görse de, genel olarak ülkemizde demlik kullanılarak çay demlenir. İyi bir çay için birçok farklı konuya dikkat etmek gerekse de, bu konudaki en önemli bölüm şüphesiz kullanılan çayın kalitesidir.

İyi bir çay demlemek için öncelikle kullanılan çayın iyi olması ve doğru koşullarda saklanması gerekir. Nemden uzak tutulması gereken çayın, muhakkak hava almayan bir kap içinde muhafaza edilmesi gerekir. Poşetlerde satılan çaylar açıldıktan sonra vakit kaybetmeden ağzı kapalı bir kaba aktarılması ve bu şekilde kullanılması çayın lezzetini büyük oranda etkileyecektir. Ayrıca çay demlenirken kullanılan suyun kalitesi de tat konusunda doğrudan etkilidir.

Çayın Klor oranı yüksek olan musluk suları ile demlenmemesi gerektiği gibi, suyun kireçsiz olmasına da dikkat etmek gerekir. Bu nedenle çay muhakkak yumuşak bir içme suyu ile demlenmeli ve madenli sular kullanılmamalıdır. Bazı insanlar alüminyum demlikler kullansa da lezzetli bir çay, porselen demlikler kullanıldığında ortaya çıkmaktadır. Karadeniz çayları kullanıldığında demliğe her bir çay bardağı için yaklaşık olarak 2 gram kuru çay konulması gerekir. Bir başka değişle bir çay bardağı dolusu kuru çaydan yaklaşık olarak 7 çay bardağı dem elde edilebilir.

Suyun sıcaklığının da lezzet açısından büyük bir rol oynadığı çayın, kesinlikle 100 derecedeki kaynar su ile demlenmemesi gerekir. Kuru çayın kavrulmasına neden olan yüksek sıcaklık, çay yapraklarının suya aromasını tam olarak verememesine ve çayın yararlı kimyasalların suya geçememesine neden olmaktadır. Bunun için kaynar haldeki su doğrudan değil, 1 dakika kadar bekledikten sonra demliğe boşaltılmalıdır. Türkiye’de kullandığımız çaylar için ortama demlenme süresi 10-15 dakika arasında değişirken, yabancı çaylarda dem verme süresi 5-10 dakika kadar olabilir. Çayın demlenme süresi bittikten sonra mutlaka çay yaprakları ile demin birbirinden ayrılması da gerekmektedir.