Halı türleri

Yüzlerce yıldır tüm insanlar için bir ihtiyaç malzemesinden öte önemli bir dekorasyon öğesi olan halılar, günümüzde de evlerine farklı bir şıklık katmak isteyen insanlar tarafında yaygın bir biçimde tercih edilmektedir. Birçok farklı halı türü olmasına rağmen modern teknolojinin endüstriyel üretim bantlarına yeni imkanlar sağlaması, daha da farklı türlerde halıların vitrinlerdeki yerini almasına neden olmaktadır. Temel olarak halı türlerini, el dokuma halılar ve makina halıları olarak ikiye ayırmak mümkündür.

  • Yün halılar

Günümüzde de hala üretilen ve özellikle insan elinin emeği ile üretildiklerinde değerleri de büyük oranda artan yün halılar, M.Ö. 3 binli yıllara kadar dayanan oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Doğal elyaf olarak da bilinen yünden el ile dokunan halılar, özellikle etnik desenlerle süslendiğinde dekorasyon açısında “lüks bir şıklık” oluşmasını da sağlamaktadır. Mekan tasarımlarında eğer üzerinde durulan konu lüks ve prestijse, tabiri caizse hiçbir halı yün halıların eline su dökemez.

  • Naylon halılar

20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Avrupa’da hızla yayılan halı elyafı kullanımının halı sektörünü de sıçraması, naylon halıların kısa zamanda popüler hale gelmesini sağladı. Diğer halı elyafları düşünüldüğünde naylon elyaf bira daha pahalı olduğu için günümüzde naylon halıların iyi üretilenleri hala normalin üzerinde fiyatlara satılabilmektedir. Performans ve esneklik açısından incelendiğinde naylon halıların diğer halı türlerine nazaran çok yönlü olduğu söylenebilir. Estetik anlamdan neredeyse sınırsız seçenek sunduğundan, birçok farklı stilde halı yapılabilmesini sağlamaktadır.

  • Polyester halılar

Polyester elyaf her ne kadar naylon elyaf kadar dayanıklı bir malzeme olmasa da, kaliteli üretim bantlarından çıkan polyester halılar da çok iyi performans gösterebilmektedir. Rengin doğrudan net bir şekilde verilmesini ve çok yumuşak bir doku sağlaması, polyester halıların piyasada yaygın hale gelmesini sağlamıştır. Polyester halıların tüketiciler tarafından tercih edilmesinin diğer nedenleriyse, bu halıların lekelere ve özellikle solmaya karşı çok üstün bir dirence sahip olmasıdır. Ayrıca üretim maliyetleri açısından değerlendirildiğinde, polyester halıların çok daha ucuza üretilebileceği de bir gerçektedir.

  • Olefin Halı

Halı elyaflarında özellikle 1990’ların başından itibaren yaygın bir kullanıma sahip olan Olefin ya da diğer adıyla Polipropilen, su emmeyen bir madde olduğu için halı üretiminde de avantaj sağlamaktadır. Olefin halıların renkleri üretim esnasında halı dokusuyla bir hale geldiğinden, çok yoğun güneş ışığına maruz kalma ya da kimyasal temizlik ürünü kullanımında dahi solma ve renk kaybı yaşanmayacaktır.

  • Akrilik Halı

Yüne benzerliği nedeniyle halı üretiminde tercih edilen akrilik, sentetik elyaflar arasında yün özelliği en üst düzeyde olan maddedir. Ezilmelere ve güneş ışığına maruz kalmaya bağlı olarak gelişen solmaya karşı dirençli olan akrilik, ayrıca halının rutubet ve küf gibi sorunlardan da korunmasını sağlamaktadır.