Gül renkleri ve anlamları

gül renkleri ve anlamlarıTüm kadınlara verilebilecek en güzel hediyelerden biri olan gül, birçok farklı renge sahiptir ve birçok insan bilmiyor olmasına karşın aslında her farklı rengin farklı da bir anlamı vardır. 500 yıl kadar önce İstanbul’da ortaya çıkan gül renkleri ve anlamları ile ilgili görüş zaman içinde Fransa üzerinden Avrupa’ya yayılmış, geçen zaman içinde de özel günlerin anlamına uygun renklerdeki gülleri vermek bir adet haline gelmiştir. Gül kültürü olarak da ifade edilen bu durum, insanların düşünceleri ve hislerini hediye olarak sunduğu gülün rengine göre ifade etmeye imkan sağlar. Renkler dışında aslında sunulan bir gülün yaprakları ile dikenlerinin ayrılıp ayrılmaması dahi farklı bir anlama gelmektedir. Yapraklarına dokunulmadan sadece dikenleri ayrılan bir gül yoncası “umut etmek” manasına gelirken, hem dikenlerin hem de yaprakların ayrıldığı yonca halindeki bir gül “ümit edilecek bir şey kalmadığını” ifade eder.

  • Kırmızı gül

Herkesin bildiği üzere aşkın ve özellikle de şehvetin sembolü olan kırmızı gül, aynı zamanda utangaç bir yapıya sahip olunduğunu da gösterir. Kişinin karşısındaki insana karşı duygusal anlamda bir yakınlık hissettiğini ancak utangaç bir karaktere sahip olduğu için çekindiğini belirten kırmızı gül, kendinden büyüklere verildiğinde ise saygının ifadesi haline dönüşür.

  • Beyaz gül

Temizliği ifade eden beyaz rengin güle buluşması, beyaz gülün masumiyetin simgesine dönüşmesini sağlamıştır. Özgürlüğüne düşkün olanların karşısındaki insana kendisini fazla sıkmaması gerektiğini söylemek için de kullandığı beyaz gül aynı zamanda “gizlilik” manasına da gelir. Yaşanacak bir birlikteliğin gizlilik içinde sürdürülmesi gerektiğini ya da hislerin açık edilmemesi gerektiğini ifade eden beyaz gülün ayrıca “sırrın benimle güvende” manasına geldiği de söylenir.

  • Sarı Gül

Sakin bir renk olduğu için sarı güller memnun olmanın ifadesidir. Arkadaşlar arasında verilebilecek en masum güllerden biri olan sarı gül, iyi bir dost olunduğunun bilinmesi için de kullanılır. Sarı gülün arkadaşlar ve kendinden büyüklere verilmesi dostluk ile memnuniyetin anlatılmasını sağlarken, bir gönül ilişkisinde sarı gül sunmak kişinin kıskançlığını ifade etmesi anlamına gelir.

  • Pembe Gül

Kadınsı bir renk olduğu için doğrudan incelik ve zarafeti temsil eden pembe gül, erkeğin karşısındaki kadının naifliğini ve zarafetini beğendiğini göstermesinin en ideal yoludur. Sempatik ve nazik bir yapıya sahip olan kadınların bu özelliklerinden hoşlanıldığını da gösteren pembe gül, ilişki teklifi sonrası bir cevap olarak da verilebilir. Bir ilişki teklifinin söz konusu olması ya da ilişki de bir özür dilenmesi sonrasında pembe gül vermek, henüz kararsız olduğunu ve net bir hükme varamadığını anlatır.