Gençlik Otobüsü nedir?

Son yıllarda toplum olarak Avrupa’ya imrenen, imrenirken de korkan halimizden kurtulmaya başladık diyebiliriz.  Artık Avrupa ile daha çok etkileşimde bulunuyoruz. Karşılıklı projeler geliştiriyoruz ve  çoğunlukla da bu gibi projelere önderlik eder hale geldik.

Son zamanlarda sayıları fazlalaşan bu projelerden biri de Gençlik Otobüsü projesi. Projenin fikir babası ve yürütücüsü Maksut Coşkun Dokunulmaz isimli bir eğitimci. Ruhu genç, gönlü genç bu güzel insan Rize doğumludur. Kurucusu ve yöneticisi olduğu MCD Gençlik Kulübü çatısında gerçekleştirdiği bu proje kapsamında üniversite öğrencilerine, ücretsiz olarak, Avrupan’ın kapılarını aralıyor.

manset_resim_16610946_Kirp

Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan projenin amacı ülkemizi ve insanımızı Avrupalılara tanıtırken gençlerimizin de ufkunu açmalarına, bakış açılarını genişletmelerine yardımcı olmak. Projeye bu yıl yaklaşık elli bin üniversite öğrencisi başvuru yaptı. Başvuru formuna verilen cevaplar doğrultusunda altı bini, İstanbul’da düzenlenen ve Türkiye’nin önde gelen iş adamları ve eğitimcilerinin katıldığı zirveye davet edildi. Bundan sonrası için elemelere devam edilecek ve sonuç olarak bu yıl da seksen gencimize Avrupa yolu açılacak.

Projeye katılma hakkı kazanan gençlerimiz 15 ülkede 28 şehri ziyaret edecekler. Hem bu ülkelerde kültürümüzü tanıtacaklar hem de yeni kültürler tanımanın tadına varacaklar. Ayrıca projeyi de kendileri organize edecek ve yürütecekler. Her genç faydalı olabileceğini düşündüğü görevlerden birini üstlenecek ve bu görevi yerine getirmeye çalışacak. Bu da deneyim kazanılmasında gençlerimize bir başka fırsat oluşturacak.

İşte proje kapsamında ziyaret edilecek  ülke ve şehirler:
Bulgaristan (Sofya), Romanya (Bükreş), Macaristan (Budapeşte), Avusturya (Viyana), Almanya (Füssen, Bremen, Berlin), Çek Cumhuriyeti (Prag), Hollanda (Amsterdam), Belçika (Brugge, Brüksel), Fransa (Paris, Cannes, Nice), Portekiz (Lizbon), İspanya (Madrid, Barselona), Monaco (Monte Carlo), İtalya (Venedik, Pisa, Floransa, Roma, Napoli, Pompei, Bari), Vatikan, Yunanistan (İgoumenitsa, Selanik)