Evlilikte mutlu olmanın yolları

Yaradılışı itibari ile sosyal bir varlık olan insan, toplumdaki diğer bireyler ile sürekli iletişim halindedir. Karşı cinse olan ilgi, bir aşamadan sonra yerini önce aşk ve sevgiye daha sonra da evliliğe dönüşür. Mutlu bir evlilik için doğru insanı bulmak kadar, o insanla doğru şekilde iletişim kurmak da önemlidir. Evlilikte mutlu olmanın yolları sadece dikkat edilmesi gereken birkaç küçük noktadan ibarettir.

İnsan olarak herkes öncelikle kendini düşünür ve bu doğrultu da yaşar ancak evlilik; yaşamınızı bir başka insan ile paylaşmak demek olduğundan, iki kişilik düşünmeniz gerekir. Evliliğinde sorun yaşayan çiftlerin temel sorunlarından birisi birbirleri yerine düşünememektir. Bir kadın olarak sadece kendi sevdiğiniz yemeği pişirmek yerine, eşinizin de seveceği bir yemek daha pişirmek bile onun mutlu olmasını sağlayabilir. Aynı şekilde bir erkek olarak sadece sizin seyretmekten hoşlandığı bir futbol maçı yerine, birlikte keyif ile seyredeceğiniz bir film açmak eşinizi mutlu edebilir. Bu noktada anlaşılması gereken konu; beraberken yaptığınız aktivitelerden ikinizin de keyif almasını sağlamaktır. Aksi halde çiftlerden biri sıkılar ve beraber geçirdikleri zaman “önemsiz” bir hal almaya başlar.

Beklentilerinizi makul tutun

Eşinizden yapmasını beklediğiniz şeyler eğer sizin yapmaya üşendiğiniz ya da cesaret edemediğiniz şeylerse, o zaman bu durumda bir sorun var demektir. Beklentileriniz karşınızdaki insanın karşılayabileceği ölçüde olmaktır. Örneğin; günde 10 saat çalışan bir işiniz varsa ondan her gün eve 7-8 saat vakit ayırmasını bekleyemezsiniz. Aynı şekilde eşinizin aylık kazancının yarısını biriktirmesini bekliyorsanız, muhtemelen boşuna bekliyorsunuz demektir. Bu şekilde hayal kırıklığına uğrayarak, evliliğinize olan inancınızı “kendiniz” yıkıyorsunuz demektir.

Alınganlık yapmayın ve her zaman adaletli olun

Evlilik hayatınızda karşınıza çıkan sorunlarda hemen eşinizi suçlamayın. Öncelikle yaşanan durumun neden kaynaklandığını düşünün ve daha sonra konu üzerinde konuşun. Eşinizin her zaman kötü, kendinizi de saf ve masum olarak görmeyin. Yeri geldiğinde alttan almasını bilin ancak takip eden günlerde eşiniz sakinleştiğinde soruna yol açan konuları tekrar “sakince” gündeme getirin. Eşinizin söylediği her sözden alınarak, sadece onun yanınızda rahat olamamasını sağlarsınız, unutmayın.

Yeri geldiğinde kendi işinizi kendiniz yapın

Evde yürümesi gereken işlerin tamamının eşiniz tarafından yapılmasını gerektiğini düşünmeyin. Siz hiçbir iş yapmasanız da nasıl olsa eşinizin işleri halledeceğini düşünüyorsanız, hayat arkadaşınıza haksızlık ediyorsunuz demektir. Ona yardım ederek yükünü hafifletmeniz, size ayırabileceği daha çok zamanının olması demektir. Hem eşiniz ile geçireceğiniz zamanın daha uzun olmasını hem de onun daha az yorulmasını sağlayabilirsiniz. Bir taşla iki kuş

Pozitif düşünce pozitif hayat

Eşinizin de bir insan olduğunu ve aynen “sizin gibi” kötü yanları olduğunu kabullenin. Her zaman beğenmediğiniz özelliklerine odaklanmak yerine, onun daha pozitif yönlerine bakın. Onu sevmenize neden olan olumlu yönleri hala eşinizin içinde bir yerlerde ve o güzellikleri açığa çıkartacak insan da sizden başkası değil…

Yaptığı her hatayı yüzüne vurmayın ve bu durumu tartışmak için bir fırsat olarak görmeyin. Eşinizin yaptığı bir hata yüzünden daha da vicdan hesabı çekmesini sağlamayın, ona destek olarak üzüntüsünü paylaşın. Onun dertlerini hafifletebilecek en yakın kişi sizsiniz unutmayın. Şiddetli bir şekilde giriştiğiniz her tartışma, evliliğinizin temelinden bir parça söker. Zaman geçtikçe altı tamamen boşalan evliliğiniz, hayatınızın ağır yükünü daha fazla taşıyamaz ve yıkılır. Tartışma konusunda haklı dahi olsanız eşinizi kırmamak adına öfkenizi kontrol altına alıp, uygun zamanın gelmesini sabırla bekleyin.