Evlilikte en sık yaşanan sorunlar

Uzun yıllar boyunca mutlu bir evliliği paylaşmak her ne kadar tüm insanların ortak dilediği olsa da, iki farklı karakterin bir araya gelmesiyle birlikte ortaya sorunların çıkması da adeta kaçınılmaz hale gelmektedir. Bu aşamada evlilikte mutlu olmanın mucizevi yollarını aramaktansa, “sorunsuz evlilik olmayacağını ve önemli olanın sorunları birbirine zarar vermeden çözmek” olduğu unutulmamalıdır. Zira hiç bir sorun yaşamamak için ne kadar büyük bir çaba içine girilirse girilsin, “insan olmanın gereği” olarak bir takım problemler yaşanacaktır. “Empati” kavramının kilit nokta olduğu uyumlu bir beraberlikte, çiftlerin birbirlerine anlayış göstermesi ve kendisini karşısındaki insanın yerine koyabilmesi kritik derecede önemlidir.

“Öfkeyle kalkan sinirle oturur” atasözünden yola çıkarak ani öfke patlamalarının yalnızca zarar getireceği unutulmamalıdır. Hararetli bir tartışma esnasında bir anda ağızdan çıkan “tek bir kelime” dahi iyileşmesi pek de kolay olmayan oldukça derin yaralara sebep olabilmektedir. Söylenecek sözlerin en azından bir defa zihinde tekrarlanarak düşünülmesi ve daha sonra diyaloga girilmesi işe yarayabilir. Sinirli olunan anlarda karşınızdaki insana çok sinirli olduğunuz için “istemeden de olsa” kalbini kırabileceğinizi ve bu konuşmayı sakinleştikten sonra yapmak istediğinizi söylemek bu kadar da zor olmasa gerek…

Yalan birçok evliliğin yıkılma nedenlerinin başında gelir. İlk adımda güven duygusunun zedelenmesine neden olan yalan, sonraki süreçte çiftlerin birbirine olan saygısını yitirmesini sağlayacaktır. Bir domino etkisi olarak da düşünülebilen yalan, küçük bir kartopu olarak başladığı yolculuğuna kısa süre içinde dev bir çığ olarak önüne çıkan her şeyi yok ederek devam edecektir. “Doğru söyleyen dokuz köyden kovulsa da”, birçok durumda yalan söylemenin sadece kaçınılmaz sonu ertelemek olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Her gün yalan söyleyerek hayatınızın sonuna kadar mutsuz bir biçimde yaşayacağınıza, bir defa doğruyu söyleyerek mutsuz olmanızın temel nedenini ortadan kaldırmanız çok daha rasyonel bir hareket olacaktır.

Bir insanı sahip olduğu özellikler nedeniyle beğenmek ve onunla evlenmeye karar vermek ne kadar önemli bir kararsa, evlendikten sonra beraber olduğunuz insanın huylarını değiştirmeye kalkışmamanız da bir o kadar önemlidir.  Yapılan tartışmaların boyut kazanmadan sonlandırılması için çözüm yoluna gidilmesi de uygun bir tutum olabilir. Ayrıca çoğu zaman yakın arkadaşların tavsiyeleri üzerine hareket edildiği için zarar gören evliliklerdeki anlaşmazlıkların uzmanlarla paylaşılması çok daha doğru olacaktır. Ev dışında zaman geçirirken sorunlar hakkında konuşmak çift için farklı bir deneyim olabileceği gibi, önemli konularla ilgili problemleri çözmek için çiftlerin birbirine zaman ayırması ve baş başa konu üzerinde konuşması da olumlu etkiler yaratabilir.