Evde saç boyama

Kadınlar için estetik görünümde belki de en önemli kısım saçlardır ve her kadın saçlarının gerek sitilini gerekse de rengini değiştirmekten keyif alır. Kadınlar saç kesimi için kuaförlere gitmek zorunda olsa da, saçlarının rengini değişme işini çoğu zaman hazır boyalar ile evde kendi kendilerine yapabilir. Maddi olarak da kuaförde saç boyatmaktan çok daha ucuz olan evde hazır boya ile saç boyama, oldukça pratik kullanılması nedeni ile de yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Ancak çoğu kadın hazır boyalar ile arzu ettiği sonucu almaz çünkü boyama işleminde bazı hatalar yaparlar.

Hazır boya ile boyanan saçların arzu edilen rengi alabilmesi için en başta, saçların kuru olmasına dikkat etmek gerekir. Saç boyasının daha iyi sonuç vermesi için saçların boya işleminden önce yıkanması da doğru bilinen yanlışlardandır. Saçın temiz olmasının boyanın renginin daha iyi tutmasına herhangi bir katkısı yoktur. Ayrıca banyo yapıldıktan sonra tam olarak kurutulmamış saçlara uygulanan hazır boya; saç boyasının saç yüzeyinde tutunamamasına ve dolayısı ile arzu edilen sonuca ulaşılamamasına neden olur. Saçların temizlenmesi için yıkanması saç derisindeki gözeneklerin tamamen açılmasına neden olduğundan, bu durum boyanın içerisindeki kimyasalların saç derisine çok daha fazla zarar vermesine neden olur. Bu sebepten ötürü hazır boyaların nispeten 2-3 gündür yıkanmamış, kirli saçlara uygulanması tavsiye edilir.

Çoğu kadının hazır saç boyalarını kullanırken yaptığı bir diğer yanlış da, boyayı doğru oranda karıştırmamaktadır. Bazı kadınlar satın aldıkları hazır boyanın miktarını arttırmak için içerisine fazladan su ya da solüsyon karıştırır. Ancak satılan boyaların tamamı tüm uzunlukta saçlar düşünülerek üretildiğinden, her ne kadar size az görünse de saçınızın tamamının boyanmasına yeterli olacaktır. Saç boyasının karışım oranında yapılan değişiklikler; saçların 1-2 ton daha koyu bir renk almasına ya da saçlardaki beyazlar tam olarak boyanamamasına neden olur.