Evde kumpir yapımı

ev yapımı kumpirSöz konusu patates olduğunda Akdeniz ya da Doğu mutfağı fark etmeden lezzetler herkesin damak tadına uyduğundan, kumpir de yediden yetmişe ülkemizdeki herkesin severek yediği yiyeceklerden biridir. Genel olarak kumpir dendiğinde insanların aklına dışarda özel olarak bu işi yapan yerlerde yemek yemek geçse de, aslında oldukça pratik bir biçimde evde kendi kumpirinizi yapabilir ve ortaya çıkan lezzetten de gayet memnun olabilirsiniz. Evde kumpir yapımının en önemli noktası malzeme kalitesidir ki, bu da seçtiğiniz patatesin hangi tür olduğu ile ilişkilidir. Ülkemizde birçok farklı patates türü bulunmasına karşın son yıllarda dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de besin türlerinin çeşitliliği azalmakta ve tek tip patates tüketimine gidilmektedir. Bu nedenle tamamen organik tarım ürünü olan yerli bir patates türüyle hazırlayacağınız kumpirin lezzetinin de farkı olacağını unutmayın.

  • Hazırlanışı

Kumpir tarifi için herhangi bir malzeme listesi yazılmasına gerek yoktur çünkü patatesin üzerine istenen hemen her şey konarak kendi damak tadınıza uygun bir kumpir hazırlamanız mümkündür. Evde hazırlayacağınız kumpir için ince kabuklu patates kullanmanız çok daha lezzetli bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Fırında hazırlayacağınız patatesleri alüminyum folyo ile sararak dış kısmın yanmamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca patatesin üzerinde çatal yardımı ile birkaç küçük delik açmak, patatesin içinin aynı oranda pişmesine de yardımcı olacaktır. İyice yıkadığınız ve “kabuklarını soymadan” alüminyum folyo ile iyice sardığınız patatesleri, önceden 250 dereceye getirdiğiniz fırınınıza yerleştirin ve 25-30 dakika kadar patatesler iyice pişinceye dek arada kontrol ederek pişirin.

Evlerde kullanılan her fırının pişirme biçimi birbirinden farklı olduğundan her fırın ve kullanılan her patates türü için geçerli olacak kesin bir süre verilmesi mümkün değildir. Bu nedenle 25 dakikadan sonra bir çatal yardımı ile patatesleri folyodan çıkartmadan kontrol edin ve çatalın kolayca patatesin içine girmesi halinde patateslerinizi fırından çıkarın. Dışı közlenmiş sevenler folyo kullanmadan patatesleri doğrudan fırın tepsisi ya da ızgarası üzerine dizebilir. Alüminyum folyosunu çıkarttığınız patatesleri ayrı ayrı yeterli derinliğe sahip servis tabaklarına alın ve üzerini bir bıçak yardımıyla çizin. Tuz, tereyağı ve taze kaşar rendesinden oluşan karışımı patatesin içine bıçak yardımıyla iyice yedirin.

Kumpir hazırlarken patatese karıştıracağınız tereyağı, taze kaşar rendesi ve tuz miktarı tamamen damak tadınıza bağlı olduğundan arada kumpirin tadına bakarak ekleme yapabilirsiniz. Bıçakla patatesi iyice karıştırarak tüm harcı yedirdikten sonra “sade” olarak ifade edilen kumpiriniz hazır hale gelmiştir. Buradan sonra kumpirin üzerine dilediğiniz her şeyi koyabilir ve tamamen sizin damak zevkinize hitap eden bir ev kumpiri hazırlayabilirsiniz.