Evde erişte yapımı

ev yapımı erişteEv yapımı erişte aslında çok basit bir tarif olmakla birlikte işin zor yanı, erişte hamurunun açılmasıdır. Klasik hamur işlerinde veya ekmek yapımında kullanılan hamurdan farklı olarak yumurta kullanılarak hazırlanan erişte hamuru, aslında İtalyan mutfağının meşhur makarnalarının hazırlandığı hamurla aynı elastik yapıya sahiptir. Erişte hamurunun yumurtayla hazırlanması klasik hamurdan farklı olarak çok daha yoğun kıvamlı bir hamur elde edilmesine ve bu hamurun açılmasının da “biraz” daha zor olmasına neden olur. Bu hamur yoğun kıvamı sebebiyle yapışmaya çok müsait olduğundan açmak için bolca un kullanılması gerekiyor. Bu nedenle tarifte malzemeler arasında açmak için gerekli olan un ayrıca belirtilmiştir.

Malzemeler;

  • 4 su bardağı un
  • 1 su bardağı içme suyu
  • 3 adet orta boy yumurta
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çorba kaşığı Ayçiçek yağı
  • Açmak için 1 su bardağı un

Hazırlanışı;erişte makarna hamuru

Derince bir kabın içine 4 su bardağı unu, toplanma olmaması için “eleyerek” koyun. Elenmiş 4 su bardağı ununun ortasında elinizle bir çukur açın ve bu çukurun içine 3 adet yumurtayı kırın. Hamuru yoğurmaya başlayın ve yumurtalar hamura karışmaya başlayınca 1 su bardağı içme suyunu azar azar katın. Suyun tamamını ekledikten sonra hamura Ayçiçek yağını ve tuzu da ilave edin. Ele yapışmayacak ancak oldukça sert bir hamur elde edinceye kadar yaklaşık olarak 10  dakika boyunca yoğurmaya devam edin. Hamur kıvam alınca hamuru dört eşit parçaya ayırın ve ayırdığınız bu parçaları avcunuzla yuvarlayarak beze haline getiri. Hamur bezelerinin üzerini streçle örtün ve hamurunuzu bu şekilde yarım saat kadar dinlendirin.

evde erişte yapımıHamurun dinlenmesinden sonra belki de evde erişte yapımının en zor kısmı olan açma işine başlayın. Temiz bir tülbendin üzerini bolca unlayın ve hamuru 1 santim inceliğe sahip olacak şekilde açın. Açma işlemi esnasında bolca un kullanmanız gerekebilir. Bu şekilde açtığınız 4 hamur bezesinin üzerini hafif unlayın ve erişte yufkalarını kuruması için “doğrudan güneş görmeyen serin bir yerde” 3-4 saat bekletin. Kuruyarak sertleşen hamurları ince uzun şekilde kesin ve kestiğiniz şeritleri de üst üste koyarak keskin bir bıçak yardımı ile kesin. Hamur 3-4 saat kadar beklerken iyice kuruyacağından, kesim esnasında metal bıçak yüzeyine yapılmayacaktır ancak yine de yapışma olması halinde arada bıçağınızı hafifçe unlayabilirsiniz.

Hazırladığınız erişteleri serin ve doğrudan güneş almayan bir odada kurutabileceğiniz gibi, 100 derece gibi düşük bir sıcaklığa ayarladığınız fırında 15-20 dakika tutarak hızlı bir şekilde de kurutabilirsiniz. Hazır hale gelen eriştelerinizi ağzını sıkıca kapattığınız bir cam kavanozda saklayabilirsiniz.