El titremesinin nedenleri

Modern çağın hastalığı olarak adlandırılan el titremesi, günümüzde orta yaşın üzerindeki insanlar kadar genç nesilde de sık rastlanılan hastalıklardan biri haline gelmiştir. Beslenmeden strese, uyku düzensizliklerinden çeşitli psikolojik sorunlara kadar birçok farklı nedenden ötürü gelişebilen el titremesinin en ciddiye alınması gereken nedeniyse parkinson hastalığıdır. Beyinde salgılanan bir madde olan Dopamin’in eksilmesi durumunda ortaya çıkan el titremeleri, ilk aşamalarda günün belirli saatlerinde ve hafif şiddetli olarak görülse de, ilerleyen dönemlerde sürekli ve oldukça şiddetli bir hale gelebilir.

Parkinson hastalığı çok ciddi ve kesinlikle erken aşamada tedaviye başlanması gereken bir hastalık olarak el titremesine neden olsa da, ülkemizde yaşayan insanlarda görülen el titremelerinin oldukça büyük bir bölümü de kalıtsaldır. Aile fertlerinde görülen ve yeni nesle geçen bu sorun, genç bireylerde dahi erken dönemde el titremesi yaşanmasına neden olabilmektedir. Başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere dünya üzerinde birçok farklı bilim merkezinde yapılan araştırmalar, genç nüfusta görülen kalıtsal el titremesinin herhangi bir patolojik bulguya bağlı olarak gelişmediğini ortaya çıkartmıştır. Ancak yine de gençlerde görülen bu kalıtsal el titremeleri kişinin sosyal hayatında bir takım sorunlara neden olabilmektedir.

Erkekler kadar yetişkin kadınlarda da görülen bir sorun olan el titremesi, çoğu zaman psikolojik nedenlerden ötürü gelişir. Bu şikayet ile hekime başvuran yetişkin kadınların büyük bir bölümüne psikolojik el titremesi tanısı konulmaktadır. Ayrıca hem erkek hem de kadınlarda beyinin bazı bölümlerindeki hastalıklar da ellerde titreme sorunu yaşanmasına neden olabilmektedir. Bazı psikolojik sorunların bastırılması ve sosyal toplum içerisinde çekingen tutum takınma gibi durumlarda da el titremesi şikayeti yaşanabilmektedir.

Fizyolojik ve psikolojik nedenler dışında bir takım kimyasal ilaçların düzenli olarak kullanılması da el titremelerine neden olabilmektedir. Birçok farklı türde ilaç el titremesine neden olsa da, ülkemizde el titremesi şikayeti ile hekime başvuran insanların büyük bir bölümü depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar nedeniyle bu sorunu yaşamaktadır. Antipsikotik ilaçlar olarak nitelendirilen bu ilaç grubuna dahil olan ilaçların kullanılması sonucunda kısa dönemde olduğu kadar uzun dönemde de ellerde titreme görülebildiğinden ve bu ilaçların düzenli olarak kullanılması kişinin sağlığı açısından çok önemli olduğundan, muhakkak mümkünse ilacı yazan hekime danışmak gerekir.