Dünyanın en küçük insanı

Tıpkı dünyanın en uzun insanları gibi en kısa boylu insanları da, genetik nedenlerden kaynaklanan bir takım rahatsızlıklara sahip oldukları için büyümelerinde anormallik olmuştur. Kemik gelişimini doğumdan itibaren normalde olması gibi tamamlayamayan bu insanların boyu 1 metreyi dahi aşmamaktadır. Dünyanın en kısa insanı belirlenirken, bu tür rekor girişimcilerinin dünya genelindeki resmi kurumu olan “Guiness Rekorlar Kitabı“(Guiness World Records), öncelikle kişinin yardım almadan ayakta durabilmesi ve yürüyebilmesi şartını aramaktadır.

Bu tanıma göre ülkemize de gelerek medyanın ilgisini çeken ve birçok televizyon kanalının haber yaptığı Çinli “He Pingping“, 13 Mart 2010 yılına kadar dünyanın en kısa kendi başına yürüyebilen insanıydı. Bu tarihte İtalya’nın Roma şehrinde katıldığı bir televizyon programının çekimleri esnasında rahatsızlanan He Pingping, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı olan Pingping, Özer Moğolistan Bölgesi’nde yaşayan bir ailenin çocuğuydu. Büyüme hormonlarının salgılanmasında bir sorun olan ve cam kemik hastası olan Pingping, doğumdan itibaren çok yavaş bir gelişim süreci geçirdi.

Çinli minik adam Guiness Rekorlar Kitabı yetkililerinin ölçümüyle 73 cm boyu sayesinde 2010 yılının Eylül ayında resmi olarak “dünyanın en kısa insanı” unvanına sahip oldu. Ancak He Pingping’i farklı kılan kendi başına yürüyebilmesi ve hareket edebilmesidir. Bacaklarında bir sorun nedeniyle kendi başına yürümeyen ancak boyu ile dünyanın en kısa adamı olan Chandra Bahadur Dangi, 54 cm boyu ile bu alanda tartışmasız dünyanın en kısa insanıdır. Filipinli bir çiftçi ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve 12 yaşında ailesini kaybederek öksüz kalan Dangi, hala yaşıyor ve tam 72 yaşında.

Daha önce 57 cm boyu ile dünyanın en kısa adamı unvanına sahip olan Hindistanlı Gul Muhammed’in tahtına oturan Dangi, 54 cm boyunda olmasına rağmen 72 yaşına kadar sağlıklı bir şekilde yaşamayı başarmış. Çevresinde çok sevilen Dangi, diğer insanlar gibi medya karşına çıkmak istemediğinden ve sade bir hayatı tercih ettiğinden dolayı uzun süre boyunca fark edilememiş. Şuan için Dangi’den sonraki unvan sahibinin Filipinli Junrey Balawing olması bekleniyor. Balawing 19 yaşında ve boyu 59 cm.