Dünyanın en çok izlenen filmleri

Sinema tutkunları için her zaman dünyanın en çok izlenen filmleri bir tartışma konusu olmuştur. Çoğu zaman filmlerin gişede yakaladığı başarıdan söz edilse de, günümüzün modern teknolojileri göz önüne alındığında filmlerin DVD satışlarından ve yapım şirketlerinin resmi anlaşmalı sitelerinden online olarak izlenmelerinden de bahsetmek gerekir. Birçok uydu sisteminde “izle-öde” sistemi ile izlenen vizyon filmlerini de bu hesaba katınca, dünyanın en çok izlenen filmini saptamak için yalnızca gişe başarısına değil, oldukça geniş kapsamlı bir alana bakmak gerekir.

Tüm bu farklı platformlarla insanlara ulaşan filmler düşünüldüğünde, dünyanın en çok izlenen filmi 2009 yapımı “Avatar” olarak karşımıza çıkıyor. Son verilerle yapımcılarına 2 milyar 750 milyon dolar gibi astronomik bir para kazandıran Avatar, ünlü yönetmen James Cameron‘un da en iddialı filmi olarak lanse edilmişti. İnsanoğlunun farklı bir gezegendeki oldukça ruhani bir hayat süren başka bir akıllı yaşam formuyla olan iletişimini anlatan Avatar, ayrıca 3D teknolojisinin de iyi kullanılması nedeniyle dünya genelinde milyonlarca insan tarafından farklı platformlarda izlendi. James Cameron filmi çekmek için teknolojinin ilerlemesini tam 10 yıl boyunca beklemiş, filmin çekimleri ve 3d efektlerinin hazırlanması da 3 yıldan fazla sürmüştü.

Geçen yıla kadar Avatar bu listede 2. sırada yer alırken, bu yıldan itibaren internet ve televizyon kanallarındaki ücretli izlemelere DVD satışları da dahil edilince ibre bir anda değişti. Dünyanın en çok izlenen filmleri listesinin 2. sırasındaki filmin de yine James Cameron’un yönettiği bir film olması, kuşkusuz bir tesadüf değil. 1997 yılında vizyona girdiğinde gişeyi altüst eden “Titanik“, 1 milyar 850 milyon dolarlık hasılat ile dünyanın en çok izlenen 2. filmi oluyor. Günümüzün popüler sinema yıldızları olan Leonardo Di Caprio ve Kate Winslet’in kariyerinin parlamasının en büyük nedeni olan Titanik, her iki sanatçının da şöhret basamaklarını büyük bir hızla tırmanmasına neden olmuştu.

Dünyanın en çok izlenen filmleri listesinin 3, 11,13, 14,15 ve 19. sıralarında çocuk romanından uyarlanan bir filmin yer alacağı, herhalde bundan 10 yıl öncesine kadar hiçbir sinema eleştirmeninin aklına dahi gelmezdi. Dünya genelinde bir fenomen haline dönüşen Harry Potter serisinin son filmi  “Harry Potter Ölüm Yadigarları; Bölüm II“, 1 milyar 350 milyon dolarlık hasılatla dünya tarihinin en çok izlenen 3. filmi oluyor. Listenin 4. sırasında 1 milyar 100 milyon dolarlık hasılat bırakan ve görsel efektlerin son noktası olarak adlandırılan “Transformers; Ayın Karanlık Yüzü” yer alıyor. Yüzüklerin Efendisi; Kralın Dönüşü 5. sırada kendine yer bulurken, Karayip Korsanları; Ölü Adamın Sandığı küçük bir farkla Toy Story 3‘ün önünde yer alıyor.

Rahnansaika