Dünyanın en büyük ağacı

Her insan doğa yürüyüşlerinde oldukça büyük ağaçlar görse de, dünya üzerinde bazı ağaçlar var ki 2 bin yıldan dahi uzun yaşayabiliyor. Kuzey Amerika coğrafyasının en hızlı ağacı olarak bilinen sekoyalar, bir çeşit çam ağacı olarak adlandırılsa da yakın akrabalarından çok daha hızlı büyüyor. Dağlık alanlarda ve genel olarak taşlık alanlarda yetişen sekoyalar, hava şartları ne olursa olsun yaşamaya devam ediyor. Bilim adamları yaptıkları araştırmalarla bazı sekoyaların kabuklarının yarım metreden dahi daha kalın olabildiğini ve bu şekilde dış faktörlerden etkilenmeden yaşamaya devam edebildiklerini bulmuştur.

Kuzey Amerika’nın “General Sherman” isimli meşhur sekoyası, 85 metreyi bulan uzunluğu ve 30 metrenin üzerindeki çapıyla dünyanın en çok hacim kaplayan ağacıdır. Ağırlığının 2 bin tonun üzerinde olduğu tahmin edilen bu ağaçtan, iddialara göre 5 milyarın üzerinde kibrit yapılabilir. General Sherman isimli bu Kuzey Amerika sekoyası her ne kadar dünyanın en uzun ağacı olmasa da, kapladığı hacim ile dünyanın en büyük ağacı olarak kabul edilmektedir. 2 bin yıldan daha uzun süredir yaşadığı tahmin edilen ağaç, yine de en yaşla sekoyalardan biri değil. Günümüze dek 3200 yaşında olan ve hala yaşayan sekoya ağaçlarının olduğu bilinmektedir.

Amerika’nın California Eyaleti’nde bulunan ve çevresi koruma altına alınarak bir doğal park haline getirilen Hyperion, 110 metreyi aşan boyu ile dünyanın en uzun ağacı olarak kabul edilmektedir. Tahmini olarak 1500 yaşında olan Hyprerion, kök basınç sisteminin özel olması ile yerden aldığı suyu metrelerce yukarıya iletebilmektedir. Ağaçlar için 30 metreden sonra yer çekimine karşı koyarak suyu gövdenin uç kısımlarına taşımak oldukça zor olduğundan, bu ağacın doğal yapısı su taşıma işlemi için idealdir. Dünyanın en uzun ve büyük ağaçları olarak bilinen sekoyalar, gelişme süreci açısından da oldukça farklı bir ağaç türüdür.

Sekoya ağaçlarının bu kadar uzun yaşamasının ve zaman içerisinde devasa boyutlara gelmesindeki önemli nedenlerden biri kök basınç sistemleri olsa da, diğer bir özellikleri de oldukça yavaş gelişmeleridir. Bir sekoya ağacının çiçek açması yaklaşık olarak 200 yıl sürmekte ve bilindiği kadarıyla gelişme süresini bu denli uzun bir sürede tamamlayan da başka bir bitki türü bulunmamaktadır.