Diş macununun zararları

diş macununun zararları20. yüzyılda ABD’de kullanımının yaygınlaşmaya başlamasından kısa süre sonra dünya genelinde her eve giren diş macunları, günümüzde doğal olmayan maddeler de kullanılarak birçok farklı çeşitle üretilmektedir. Aslında diş macunlarının insan sağlığına zararlı olması gibi bir durumun söz konusu olmasından ziyade, macunun içindeki Sodyum Florür maddesinin yutulmasıyla birlikte sağlık açısından bir risk oluşmaktadır. Nitekim diş macununun zararları ile ilgili yapılan araştırmaların odağında, Sodyum Florür ve bu maddenin “yutulması halinde” insan bedeni üzerindeki etkileri yer almaktadır. Diş macunlarında kullanılan Sodyum Florür maddesinin insanlar tarafından yapay olarak üretilen bir madde olmasının aslında birçok sorunun da başlangıç noktası olduğuna dair görüşler bulunmaktadır. Nitekim İstanbul Üniversitesi akademisyenlerinden olan Profesör Doktor Ahmet Aydın da yaptığı açıklamada dikkatleri diş macunlarının içindeki Sodyum Florür ve zararlarına çekmiş, bilhassa küçük çocukların dişlerini fırçalardan diş macununu yutmaması gerektiğinin altını çizmiştir. Ancak hala farklı görüşler olduğu da unutulmamalıdır.

Aileler çocuklarına bir ömür boyunca sürecek yararlı alışkanlıkları kazandırmaya çalışır ve dişlerin düzenli olarak fırçalanması da tüm ailelerin gündemindeki ilk konudur. Çocukların küçük yaşlardan itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazanması istenirken özellikle 6 yaş öncesi çocukların dişlerini macun kullanarak fırçalamasına izin verilmesi, miniklerin diş macununu yutmasına neden olabilir. Diş macununun içindeki Sodyum Florür maddesinin dişlerin temizlenmesi ve beyazlatılması için yararı ortada olsa da, bu yapay maddenin yutulması halinde ciddi sağlık sorunlarının gündeme gelmesi de söz konusu olabilir. İstanbul Üniversitesi Cerrah Paşa Tıp Fakültesi Akademisyeni olan Ahmet Aydın, diş macununun içindeki Sodyum Florür maddesinin aslında zehir kabul edilen bir kimyasal  olduğunu ve yüksek dozda Sodyum Florür yutulması halinde kanser riski ile zeka geriliği gibi sorunların gündeme gelebileceğini ifade etmiştir.

Çoğu insan diş macununun zararları ile ilgili yapılan bir konuşmada bu şekilde ciddi bir tehlike potansiyelinden bahsedileceğini tahmin etmemekte ve bu nedenle de bilhassa çocuk sağlığını ilgilendiren bu durumu öğrendiğinde şaşkınlık geçirmektedir. Doğada bulunan Flordan çok farklı özelliklere sahip olan Sodyum Florür, çocukların yutmaması gereken zehirli maddelerdendir. Kanserojen etkilere sebebiyet verdiği bilinen bu maddenin minikler tarafından dişler fırçalanırken istenmeden de olsa yutulması, ayrıca küçük çocukların beyin ve zeka gelişiminin de olumsuz yönde etkilenmesine sebep olabilmektedir. Dünya genelinde birçok farklı ülkede bilim insanları Sodyum Florür maddesinin üreme sistemlerinden bağışıklık sistemine birçok farklı konuda zararlı olduğunu tespit etmiştir.

Bu özellikleri düşünüldüğünde özellikle 5-6 yaşından küçük çocukların dişlerini macun kullanarak değil, macunsuz olarak fırçalamaya teşvik edilmesi daha uygun olacaktır. Çocuklarının küçük yaşlardan itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazanmasını isteyen aileler için belki de en uygun çözüm, yüzyıllardır yararları bilinen misvak olabilir. Son olarak belirtmekte yarar var ki; diş macununun zararları konusunda akademisyen ve hekimlerin farklı görüşleri bulunmaktadır ve bu nedenle de aklınıza takılanları sormak için kendi diş hekiminize danışmanız en doğru hareket olacaktır.