Cep telefonunun tarihçesi

Son derece geniş bir kapsama alanına sahip olan cep telefonları, pratik bir şekilde herkes tarafından taşınan ve günümüzün modern toplumlarında “gereksinim” haline dönüşmüş bir iletişim aygıtıdır. Cep telefonu her ne kadar temel işlevi açısından değerlendirildiğinde bir iletişim aygıtı olsa da, günümüzde bilgisayar donanımlarının kullanılmasıyla artık cep telefonu bir “multimedya” aygıt olarak da tanımlanmaktadır. Sesli iletişim ve mesaj gönderme gibi özelliklerin artık gerçek anlamda bir standart olmasından ötürü yeni nesil cep telefonları kameralarının “piksel” kalitesine veya sunduğu internet seçeneklerine göre değerlendirilmektedir. Ofis uygulamalarından video oyunlara kadar son derece geniş bir alanda hizmet sunan cep telefonları, icat edildiği dönemden bu yana en hızlı ve en büyük oranda gelişim yaşayan teknolojik cihazlardan biri olmuştur.

2000’li yıllara girilmesi ile dünya genelinde büyük bir talep gören cep telefonları kısa süre içerisinde baş döndürücü bir hızla gelişmiş ve bu nedenle de günümüzde cep telefonlarını belirli kıstaslara göre sınıflandırmak güç hale gelmiştir. Kapaklı veya kızaklı telefonlar dönemi kapanmış ve bu fiziksel farklar günümüzde bir özellik olarak kabul edilmemektedir. Dokunmatik telefon deyimi de kısa süre içerisinde gözden düşmüştür zira günümüzün modern telefonlarında dokunmatik ekran bir standart haline gelmiştir. Android işletim sistemi kullanılan telefonların dahi yaygın hale gelmesiyle özellik ya da çeşit karmaşası yaşayan cep telefonları, teknolojinin sürekli olarak yeni modellere adapte edilmesiyle gelecekte de gelişimini aynı hızla sürdürecektir.

Günümüz GSM sektörünün babası olarak kabul edilen Martin Cooper, resmi olarak 1973 yılında ilk cep telefonunu yaparak yakın tarihi büyük oranda değiştirmiştir. 1980’lerden itibaren özellikle ABD, Japonya ve çeşitli Avrupa ülkelerinde başlayan GSM altyapısına yönelik çalışmalar kısa süre içerisinde tamamlanmış ve insanoğlunun hayatına “cep telefonu” kavramı bir daha çıkmamak üzere yerleşmiştir. 1992 yılında resmi olarak tanımlanabilecek ilk SMS(Short Message Service) gönderilmiştir…

1990’ların sonunda dünyanın birçok ülkesinde yaygın bir şekilde kullanılan cep telefonları 2000’lere girilmesi ile birden fazla özelliği bir arada sunan multimedya cihazlar kimliğine bürünmeye başlamıştır. Günümüzde çocukların dahi kendine ait cep telefonları olduğu düşünüldüğünde, telefonun icadından günümüze gelinen uluslararası iletişim noktası da daha iyi kavranmaktadır. Modern çağın insanı en kısa süre içerisinde iletişim kurmak ve bilgiye beklemeden “anında” ulaşmak istemektedir.