Benjamin Franklin biyografisi

Günümüzde hayatımızı bağımlı bir şekilde sürdürdüğümüz birçok elektrikli aletin günümüze ulaşmasında çok büyük emeği olan Benjamin Franklin, bifokal gözlükten paratonere kadar birçok farklı buluşa imza atmış çok önemli bir mucittir. Elektrikle ilgili çalışmaları sayesinde elektrik sistemleri ve elektriğin kendisi hakkında birçok bilgi edinen Franklin, elektriğin artı ve eksi uçlarını da keşfetmiştir. Bu keşfinin ardından “Elektriğin Korunumu Teorisi” ile bilim çevrelerini şaşırtan Franklin, hayatı boyunca gerek bilimsel araştırmaları gerek siyasi tutumu gerekse de tüccar kimliği ile adından çok söz ettirmiştir. Bir sabun ve mum üreticisinin oğlu olarak dünyaya gelen Benjamin Franklin, icat ettiği ampül sayesinde baba mesleğini de modern çağa uygun hale getirmeyi başarmıştır.

1750 yılında Philadelphia meclisine seçilen ve siyasetle de çok yakından uğraşan Franklin, ABD posta işleri müdürlüğünün de bir dönem başkanlığını yapmıştır. Paratoner üzerinde yaptığı çalışmalar sırasında meydana gelen bir kazada kendisine yardım eden iki kişi hayatını kaybetmiş, Franklin ise bu kazadan canlı olarak kurtulmuş ve sonrasında icadını başarı ile tamamlamıştır. Ayrıca çoğu insan Benjamin Franklin’i elektrik ve ampul ile özdeşleştirse de, Franklin aslında güneş enerjisinden daha fazla yararlanmak için saat farkı uygulamasını da geliştiren isimdir.

Amerikan Meclisi’ne seçildikten sonra John Adams ve Thomas Jefferson ile 1776 yılında “Bağımsızlık Bildirgesini” de yazan Benjamin Franklin, yakın insanlık tarihine sanılandan çok daha fazla etki etmiş bir isimdir. Amerikan İç Savaşı’nın tamamlanmasının ardından İngiltere ile barış görüşmelerinde de başrol üstlenen Franklin, yaptığı anlaşmalar ve barış görüşmeleri ile Amerika Birleşik Devletleri’nin de kurucu isimlerinden biri olmuştur. Amerikan halkı da Franklin’e olan saygısını kendi resmini paralarının üzerine basarak göstermiştir. Bilime “pozitif ve negatif enerji” kavramlarını da kazandıran Franklin, yıldırımın elektrikten oluştuğunu da ispat etmiş bir bilimadamıdır.

1790 yılında öldüğünde 84 yaşında olan Benjamin Franklin, arkasında son derece renkli bir siyaset hayatı ve adından yüzyıllar boyunca söz edilmesini sağlayacak bilimsel çalışmalar ile icatlar bıraktı. Cenazesine de 20 binin üzerinde insan katıldı. Edebi çalışmaları da bulunan Franklin, kendi adını taşıyan vakfıyla bilim çalışmalarının devam etmesini de sağlamıştır.