Başak ve kova uyumu

Başak ve kova burcu beraberlikleri dengenin çok hassas olduğu ilişki tiplerinden biri olduğundan, ya ideal uyumdan ya da şiddetli geçimsizlikten söz edilir. Başak ve kovaların uyumlu bir çift olabilmeleri için muhakkak benzer kültürlerde büyümüş olmaları gerekir. Kültür farklılığı olan başak ve kovaların birbirini anlaması zorlaştığı gibi, çiftlerin hayatı algılayış biçimleri de 180 derece farklı olacaktır. Karakter yapıları açısından incelendiğinde aslında oldukça uyumlu olan başak ve kovalar, benzer zevklere ve alışkanlıklara sahiptir. Ancak bir defa altını çizmekte yarar var ki, başak ve kovaların karakterleri her ne kadar birbiriyle örtüşen bir yapıya sahip olsa da kültürel uyumun olmaması halinde mutlu bir birliktelikten söz etmek de mümkün değildir.

Artıların ve eksilerin bir arada bulunduğu bir ilişki tipi olan başak ve kovalar birliktelikleri, çiftlerin birbirileri kadar kendilerini de keşfe çıktıkları bir yolculuktur. Çoğu zaman dışarıdan anlaşamıyor gibi görünen başak ve kovalar uzun yıllar boyunca mutlu bir şekilde yaşayabilir. Benzer bir şekilde ideal çift izlenimi veren bazı başak ve kovalar da, beraber kaldıklarında şiddetli tartışmalar yaşayarak mutsuz bir ilişkiyi yürütmeye çalışır. Olumlu ve olumsuz yanların bir arada bulunması, başak ve kova beraberliklerinde uyumdan söz etmeyi daha da zor hale getirir. Ancak bilinmesi gereken en önemli konu, başak ve kova çiftlerini incelemeden ilişkilerinin uyumlu ya da uyumsuz olduğunu söylemenin neredeyse imkansız olacağıdır.

Birbirleriyle konuşma konusunda herhangi bir zorluk çekmedikleri ve “lafını sakınmak” gibi bir dertleri olmadığı için başak ve kovalar birçok sorunu konuşarak aşabilir. Çoğu ilişkide yaşanan iletişimsizlik sorunu başak ve kovalarda yaşanmaz. Konuşabildikleri ve birbirlerini anlayabildikleri halde başak ve kovaların ilişkiyi yürütememesinin nedeni ise, her iki tarafın da ayrı dünyaların insanı olduğunu ve konuşarak aralarındaki farklılığı aşamayacaklarını anlamasıdır. Kültürel farklılıklar, çiftlerin büyüdükleri ailenin sosyal konumu, dini inançlar ya da siyasi görüş gibi çoğu insanın bir ömür boyu değiştiremediği temel konularda farklı düşüncelere sahip olan başak ve kovalar, ne kadar uğraşsalar da belirli bir aşamadan sonra ilişkinin yürümediğini anlayacaktır.

Başak burçları ilişkide baskın tarafı oluşturduğundan, kontrolü eline alarak ilişkinin geleceğini belirleyebilir. Ancak bu aşamada kova burcunun üzerinde hakimiyet kurulmaya çalışılacak en son burçlardan biri olduğu unutulmamalı ve başakların otoriter olmaya çalışırken baskıcı olmamaya büyük özen göstermesi gerekir. Aksi takdirde kendini baskı altında hisseden kovalar kontrol altına alınamayacaklarını göstermek için ani bir kararla ilişkiyi sonlandırma kararı dahi alabilir.

Rahnansaika